Vodka

(2,665 offers*)
Filter

Compare prices on different types of vodka and find your favorite! pricehunter.co.uk has the perfect offer for you!

Smirnoff Red Label Vodka 1L
Smirnoff Red Label Vodka 1L
£18.50
£18.50 / l
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Grey Goose Original Premium Vodka 1L (Case of 6) - 6L
Grey Goose Original Premium Vodka 1L (Case of 6) - 6L
£304.99
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £4.99
GREY GOOSE Premium French Vodka, 40% ABV, 70cl | Premium French Vodka, Smooth, Great for Mixing Cocktails, Made in France Using Natural Ingredients, 700ml
GREY GOOSE Premium French Vodka, 40% ABV, 70cl | Premium French Vodka, Smooth, Great for Mixing Cocktails, Made in France Using Natural Ingredients, 700ml
£39.78
Go to shop
amazon.co.uk
Free Delivery
SOPLICA - Polish Vodka - Natural Ingredients - For Shots & Cocktails - 40% Alcohol - 500 ml
SOPLICA - Polish Vodka - Natural Ingredients - For Shots & Cocktails - 40% Alcohol - 500 ml
£15.99
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Absolut Vodka 1L, 40% ABV, Award-Winning Swedish Vodka, Use for cocktails | Smooth & rich, natural ingredients, works well in cocktails, Espresso Martini, Bloody Mary, Moscow Mule, Made in Sweden
Absolut Vodka 1L, 40% ABV, Award-Winning Swedish Vodka, Use for cocktails | Smooth & rich, natural ingredients, works well in cocktails, Espresso Martini, Bloody Mary, Moscow Mule, Made in Sweden
£20.00
£20.00 / l
Go to shop
amazon.co.uk
Free Delivery
Grey Goose Jeroboam 300cl 40%
Grey Goose Jeroboam 300cl 40%
£240.69
Compare 3 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Cîroc Vodka 70cl
Cîroc Vodka 70cl
£28.99
£41.41 / l
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Ultra-Premium Vodka GREY GOOSE Altius Glacially Smooth 70cl /New Luxury Vodka with light.
Ultra-Premium Vodka GREY GOOSE Altius Glacially Smooth 70cl /New Luxury Vodka with light.
£109.93
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Smirnoff NO.21 vodka 0.7 L 37.5%
Smirnoff NO.21 vodka 0.7 L 37.5%
£15.97
£22.81 / l
Compare 6 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Ultra-Premium Vodka GREY GOOSE Altius Glacially Smooth 175cl Magnum/New Luxury Vodka with light
Ultra-Premium Vodka GREY GOOSE Altius Glacially Smooth 175cl Magnum/New Luxury Vodka with light
£289.99
Compare 3 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £4.99
Belvedere Dirty Brew Spirit
Belvedere Dirty Brew Spirit
£29.00
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Koskenkorva Vodka 70cl
Koskenkorva Vodka 70cl
£26.50
Compare 3 prices
thewhiskyexchange.com
Delivery from £4.95
Vodka Belvedere Volume 70cl Year 0
Vodka Belvedere Volume 70cl Year 0
£34.95
£49.93 / l
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Absolut Vodka Small Bottle, 20 cl
Absolut Vodka Small Bottle, 20 cl
£9.09
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Ciroc Red Berry Flavoured Vodka
Ciroc Red Berry Flavoured Vodka
£29.50
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Nutry Nuts Peanut Butter Cups 12x42g Dark Chocolate
Nutry Nuts Peanut Butter Cups 12x42g Dark Chocolate
£31.49
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Smirnoff Vanilla Flavoured Vodka 70cl
Smirnoff Vanilla Flavoured Vodka 70cl
£19.14
£27.34 / l
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Russian Standard Vodka, 70 cl
Russian Standard Vodka, 70 cl
£17.99
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Skyy Infusion Passion Fruit 70cl
Skyy Infusion Passion Fruit 70cl
£25.77
£36.81 / l
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Beluga Adriatic Botanicals Pear & Linden | Made With Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Made With Fresh Pears & The Fragrant Essence Of Linden Blossom | 30% ABV, 70cl
Beluga Adriatic Botanicals Pear & Linden | Made With Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Made With Fresh Pears & The Fragrant Essence Of Linden Blossom | 30% ABV, 70cl
£44.50
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Sipsmith Vodka, 70cl
Sipsmith Vodka, 70cl
£25.95
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Smirnoff Blueberry Vodka 70cl
Smirnoff Blueberry Vodka 70cl
£21.99
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
42 BELOW VODKA 70CL QUADRUPLE-DISTILLED 42 DEGREES BELOW VODKA SPIRITS
42 BELOW VODKA 70CL QUADRUPLE-DISTILLED 42 DEGREES BELOW VODKA SPIRITS
£22.80
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Grey Goose Vodka Small Bottle, 20 cl
Grey Goose Vodka Small Bottle, 20 cl
£18.49
Compare 3 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Wyborowa Vodka (37.5%) Plain Vodka
Wyborowa Vodka (37.5%) Plain Vodka
£18.49
£26.41 / l
Compare 4 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Stoli Elit Vodka 70cl
Stoli Elit Vodka 70cl
£45.00
£64.29 / l
Compare 4 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Absolut Vanilia 70cl 38%
Absolut Vanilia 70cl 38%
£16.47
£23.53 / l
Compare 4 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Beluga Noble Vodka 70cl
Beluga Noble Vodka 70cl
£44.99
Compare 3 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Stolichnaya Salted Karamel(Caramel) 37.5% 70cl
Stolichnaya Salted Karamel(Caramel) 37.5% 70cl
£19.00
£27.14 / l
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Absolut Vodka 5cl
Absolut Vodka 5cl
£2.59
Compare 5 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Crystal Head Onyx Plain Vodka
Crystal Head Onyx Plain Vodka
£46.50
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Ciroc Apple Vodka 70cl
Ciroc Apple Vodka 70cl
£31.50
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Au Strawberry Burst Vodka, 70 cl
Au Strawberry Burst Vodka, 70 cl
£31.09
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Black Cow Vodka, 70 cl
Black Cow Vodka, 70 cl
£25.00
Compare 3 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Beluga Adriatic Botanicals Cucumber & Mint | Made with Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Made With Cucumbers & Freshly Picked Mint Leaves | 30% ABV, 70cl
Beluga Adriatic Botanicals Cucumber & Mint | Made with Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Made With Cucumbers & Freshly Picked Mint Leaves | 30% ABV, 70cl
£44.50
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Smirnoff Vodka 5cl
Smirnoff Vodka 5cl
£1.99
Compare 4 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Beluga Adriatic Botanicals Rose & Lime | Made With Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Delicate Floral Notes Of Roses With The Zesty Citrus Flavor Of Limes | 30% ABV, 70cl
Beluga Adriatic Botanicals Rose & Lime | Made With Beluga Vodka Spirit & Infused With Natural Fruits & Herbs | Delicate Floral Notes Of Roses With The Zesty Citrus Flavor Of Limes | 30% ABV, 70cl
£44.50
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Stolichnaya Vanilla Vodka 70cl
Stolichnaya Vanilla Vodka 70cl
£22.41
Compare 5 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £7.99
Roberto Cavalli Rosemary Flavoured Vodka
Roberto Cavalli Rosemary Flavoured Vodka
£36.99
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Exciting Offers on Vodka

The calorie value of vodka is based on its alcohol content. The higher the percentage, the more calories you consume. Since it is a distillate, the popular watery drink has no nutrients and consists mainly of alcohol and water.

Calorie values per 100 millilitres of vodka:

Percent alcoholGram alcoholCalories per 100 ml
37.530213
4032227
5040284

Example: A 40-milliliter shot glass filled with 37.5 percent vodka has 12 grams of alcohol and 85 calories.

Vodka and Korn differ, among other things, in the distillation of the vodka, which causes a neutralization of the taste. Korn is also subject to the German purity law and is made exclusively from grains grown in Germany, such as wheat, rye, barley, buckwheat or oats.
Vodka uses potatoes, grain or molasses (sugar syrup) as the most common raw materials, but can also be made from other substances of agricultural origin.

Any vodka is suitable for the preparation of cocktails. You can save money by avoiding expensive products, as the neutral taste of the spirit will fade into the background when mixed. It's better to avoid very cheap vodkas made from molasses, as they often contain bad flavors and can have fusel alcohols that give you a headache.
Even if the taste isn't dominant, adding a shot of vodka will give your cocktail a certain aroma and enhance other alcoholic additions.

Popular mixes with vodka are vodka orange and vodka lemon - vodka, mixed with orange juice (freshly pressed with a juice presser) or bitter lemon. It can also be mixed with cola. Famous cocktails including vodka are Bloody Mary (vodka mixed with tomato juice, among other things), Cosmopolitan (vodka mixed with triple sec liqueur and juices) and Mojito (vodka mixed with sugar syrup and mint leaves).

Mixing vodka with energy drinks leads to a double burden on the body. Therefore, experts advise against mixing the two stimulants.
Energy drinks can cause cardiovascular problems, seizures, and kidney failure if overconsumption occurs. This risk is especially high in people who have a history of similar symptoms.
When combined with alcohol, there is a risk of further physical harm. For one thing, the alcohol-energy blends mask the effects of the alcohol, so that although you feel fit and sober, in reality you are not. Furthermore, there is a risk of cardiac arrhythmia, high blood pressure and dehydration, i.e. dehydration of the body.

Black vodka is a blend of the typical transparent vodka with an additional ingredient. Dark colorants and often flavors of black currant or other fruits are used for this purpose.
A black vodka is therefore not pure vodka, but a mixed spirit, which is called a liqueur by some manufacturers. This also results in the lower alcohol content compared to unblended vodka. An example of black vodka is Pushkin Black Sun.
Pay close attention to the description before buying a black vodka. Just because a bottle is black does not mean it is a black vodka. For example, Absolut Vodka 100 and Three Sixty Black Vodka present themselves in a black bottle, but are pure vodka with increased alcohol content.
Black vodka is best enjoyed as cold as possible, either mixed with a juice, soft drink or straight. So it's best to put it in the fridge or even freezer before consuming.

Exciting Offers on Vodka

Are you ready to explore the world of vodka? At pricehunter.co.uk, you’ll find a delightful variety of vodka offers ranging from artisanal brands to affordable options. Whether you’re a seasoned connoisseur or a casual drinker, there’s something for every palate. Let’s dive into key factors to consider when navigating the vodka selection available online.

Types of Vodka

Vodka comes in various styles, each offering a unique flavor profile and experience. Understanding these types can help you make an informed choice based on your preferences.
  • Flavored Vodka: Infused with fruits, spices, or herbs for a unique twist.
  • Traditional Vodka: Characterized by its clean, neutral taste, perfect for mixing in cocktails.
  • Craft Vodka: Small batch and artisanal production often results in distinctive flavors.
  • Gluten-Free Vodka: Made from ingredients like potatoes or grapes for a gluten-free option.
  • Organic Vodka: Produced from organic ingredients, appealing to health-conscious consumers.

Popular Brands

The vodka market features a plethora of brands, each with its own identity and flavor characteristics. Familiarizing yourself with top brands can help you select a vodka that suits your style.
  • Grey Goose: Known for its smoothness and premium quality.
  • Absolut: Offers a wide range of flavors and a rich history in vodka production.
  • Belvedere: A luxury brand celebrated for its pure Polish rye vodka.
  • Finlandia: Renowned for its crisp taste and pure Finnish water source.
  • Smirnoff: One of the most recognized brands, offering affordable options for every occasion.

Usage Scenarios

Vodka is versatile, fitting seamlessly into various occasions and serving styles. Knowing when and how to enjoy vodka can enhance your experience.
  • Cocktails: Perfect for mixing in a wide array of cocktails from martinis to cosmopolitans.
  • Sipping: Some premium vodkas are best enjoyed neat or on the rocks to appreciate their flavor.
  • Party Drinks: A great addition to punch bowls or cocktails for social gatherings.
  • Cooking: Vodka can enhance the flavor in certain dishes, such as sauces and marinades.
  • Gift Giving: High-quality vodka makes for an excellent gift for enthusiasts and casual drinkers alike.

Price Range and Affordability

Understanding the price range of vodka can help you find options that fit your budget. Prices can vary significantly based on brand, quality, and type.
  • Premium Vodka: Typically ranges from £30 to £100, ideal for special occasions.
  • Mid-Range Vodka: Usually priced between £15 and £30, offering a balance of quality and affordability.
  • Budget Vodka: Often available for under £15, catering to casual drinkers.
  • Limited Editions: Can be significantly higher in price due to unique flavors or packaging.
  • Value Packs: Consider purchasing in bulk for savings on your favorite brands.

Accessories for Vodka Enjoyment

To elevate your vodka experience, various accessories can enhance enjoyment and presentation. Investing in the right tools can make a significant difference.
  • Vodka Glasses: Designed for serving neat vodka or cocktails, enhancing the drinking experience.
  • Shakers: Essential for mixing cocktails, ensuring a well-blended drink.
  • Ice Molds: Unique ice shapes can add flair to your vodka presentations.
  • Pour Spouts: Helps in measuring and pouring the right amount for cocktails.
  • Chillers: Keep your vodka perfectly chilled for a refreshing sip.
With this comprehensive guide, you're well-equipped to explore the exciting world of vodka and take advantage of the fantastic selections available on pricehunter.co.uk. Enjoy the journey of discovery and cheers to finding the perfect bottle!

Note: This text was created with the help of AI.

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much
Don't forget your voucher code: