Used Offers from
Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 9 May 2026)
Based on a total of 47,062 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
In stock
Free Delivery
In stock
▶ Finding you the best price!
  • The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
  • Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Visa, Mastercard
Cheapest offer
Robust lock for everyday use: padlock for locking doors, gates, cellars, containers and much more Sturdy and lightweight: The solid lock body made of innovative special aluminium is extra lightweight - good rust protection thanks to hardened steel shackle with Nano Protect coating Reversible key: key with drill recesses offers high security and ease of use - no matter which way round it is inserted into the lock, it always fits Strong lock for property security: ABUS security level 8 - Weight 350 g - Width 60 mm, height 91 mm, depth 28 mm, shackle diameter 11 mm, clear shackle height 29 mm, clear shackle width 25 mm CS: The raised lock body is known as a closed shackle - this increases the protection of the shackle and makes it more difficult to break open, Weight: 0.89728140634 pounds, Manufacturer: ABUS Mechanical