ASUS VA27DQSB computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED
ASUS VA27DQSB computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 8 May 2026)
Based on a total of 22,794 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 4 - 11 working days of receiving cleared payment.
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Asus VA27DQSB Eye Care Monitor 27" IPS Monitor, 1920 x 1080 Full HD, 75Hz, 5ms
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 11 May 2026)
Based on a total of 505 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
In stock. Ready for immediate dispatch. Delivery Time 4-9 working days
ASUS VA27DQSB Eye Care Monitor - 27 inch, FHD (Full HD 1920 x 1080), IPS, Frameless, 75Hz, Adaptive-Sync, DisplayPort, HDMI, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
Usually dispatched within 4 to 5 days
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Logistics data
Harmonized System (HS) code 85285210
Packaging content
Cables included AC
Stand included Yes
Packaging data
Package type Box
Package weight 9 kg
Package height 236 mm
Package depth 449 mm
Package width 715 mm
Weight & dimensions
Weight (without stand) 4.5 kg
Height (without stand) 384.7 mm
Depth (without stand) 55.5 mm
Width (without stand) 611.9 mm
Weight (with stand) 6.8 kg
Height (with stand) 523.4 mm
Depth (with stand) 55.5 mm
Width (with stand) 611.9 mm
Power
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 388063
Energy efficiency scale A to G
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (typical) 16 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh
Energy efficiency class (SDR) F
Ergonomics
Tilt angle range -5 - 35°
Tilt adjustment Yes
Swivel angle range -180 - 180°
Swivelling Yes
Pivot angle -90 - 90°
Pivot Yes
Adjustable height (max) 15 cm
Height adjustment Yes
Cable lock slot type Kensington
Cable lock slot Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Ports & interfaces
PC Audio in Yes
Headphone connectivity 3.5 mm
Headphone outputs 1
Headphone out Yes
DisplayPort version 1.2
DisplayPorts quantity 1
HDMI version 1.4
HDMI ports quantity 1
HDMI Yes
DVI port No
VGA (D-Sub) ports quantity 1
USB Type-A downstream ports quantity 2
USB hub version 2.0
Built-in USB hub Yes
Design
Feet colour Black
Frameless design Yes
Product colour Black
Multimedia
Built-in camera No
Built-in speaker(s) No
Performance
Low Blue Light technology Yes
Flicker-free technology Yes
VESA Adaptive Sync support Yes
AMD FreeSync Yes
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Digital vertical frequency 48 - 75 Hz
Digital horizontal frequency 85 - 85 kHz
Viewable size, vertical 33.6 cm
Viewable size, horizontal 59.8 cm
Vertical scan range 48 - 75 Hz
Horizontal scan range 30 - 85 kHz
Pixel pitch 0.311 x 0.311 mm
Display number of colours 16.78 million colours
Viewing angle, vertical 178°
Viewing angle, horizontal 178°
Maximum refresh rate 75 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name SmartContrast
Contrast ratio (dynamic) 100000000:1
Contrast ratio (typical) 1000:1
Aspect ratio 16:9
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080)
Screen shape Flat
Display surface Matt
Response time 5 ms
Display brightness (typical) 250 cd/m²
Touchscreen No
Panel type IPS
Display technology LED
Native aspect ratio 16:9
HD type Full HD
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Product information
At a glance
  • 27-inch QHD display for vibrant visuals
  • Stylish design with adjustable stand
  • Eye Care tech for comfortable viewing
Note: This text was created with the help of AI.
Perfect for Every Need: Meet the ASUS VA27DQSB
Visual Excellence and Brightness
Stylish and Ergonomic Design
Smart Features for Enhanced Experience
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Not at all Neutral Very much
Cheapest offer
Screen Size: 27 in / Brightness: 250 cd/m² / Response Time: 5 ms / Refresh Rate: 75 Hz / Video Inputs: VGA D-Sub, DisplayPort, USB 2.0, HDMI Standard / Most Suitable For: Casual Computing / Aspect Ratio: 16:9 / Colour: Black / Display Type: IPS LED / Maximum Resolution: 1920 x 1080 / Contrast Ratio: 1000:1 / Model: ASUS VA27DQSB / Features: Headphone Jack, Built-in Speakers, Security Lock Slot, Tiltable, Anti-Glare