BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml

Babor Broad Spectrum Hydration Lotion SPF 30 150ml

BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml

Overall Rating: 4.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 11,359 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
5-8 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Klarna Klarna Amazon Pay Amazon Pay
£38.89
£259.27 / 1 l
Free Delivery

Babor Broad Spectrum Hydration Lotion SPF 30 150ml

Overall Rating: 2.6 / 5 (average from multiple review sources, as of 20 Sept 2026)
Based on a total of 377 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Shipped Tomorrow
Direct debit Direct debit PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£45.05
Free Delivery
BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml

Cheapest offer

The Doctor Babor Broad Spectrum Hydration Lotion SPF 30 combines comprehensive sun protection with a light texture for daily use. The product is presented in a puristic, silver-coloured cylinder. When applied, the face lotion is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly hydrated without forming a sticky film. The integrated filter complex provides coverage against UVA and UVB rays as well as blue light (HEV) and infrared light (IR). This makes the lotion ideal for everyday use in front of a screen as well as for outdoor activities. A special 5 % Pro-Vitamin D Antiox Ferulic Complex with ferulic acid and ectoine can support the natural skin barrier and protect the skin from oxidative stress. Designed for all skin types, the product developed in Germany can be easily integrated into the morning routine. To maintain sun protection, apply the lotion generously before going out in the sun and repeat this process regularly, especially after contact with water. Provides coverage
£38.89
5-8 working days
parfumdreams.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 2 prices for BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml - Price Information

  • Cheapest price: £38.89
  • The cheapest price is offered by parfumdreams.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product BABOR Hydrating Broad Spectrum Hydration Lotion SPF30 150 ml is €£38.89to €£45.05 with a total of 2 offers.
  • Payment methods: The online shop parfumdreams.co.uk supports: PayPal, Mastercard, Visa, Payment by invoice, Klarna, Amazon Pay
  • Delivery: The shortest delivery time is 5-8 working days working days offered by parfumdreams.co.uk.

Similar products

Babor Broad Spectrum Hydration Serum SPF 50+ 30ml
Babor Broad Spectrum Hydration Serum SPF 50+ 30ml
£38.89
£1,296.33 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
Babor Broad Spectrum Radiance Cream SPF 50+ 50ml
Babor Broad Spectrum Radiance Cream SPF 50+ 50ml
£35.00
£700.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
Babor Broad Spectrum Mineral Invisible Balm SPF 30 50ml
Babor Broad Spectrum Mineral Invisible Balm SPF 30 50ml
£35.00
£700.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: