Bosch SMV6ZCX10G Series 6 Perfect Dry Fully Integrated WiFi Dishwasher NEW
Bosch Serie 6 SMV6ZCX10G dishwasher Fully built-in 14 place settings B
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 8 May 2026)
Based on a total of 22,794 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Price
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Bosch SMV6ZCX10G Full Size Integrated Dishwasher
Overall Rating: 4.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 May 2026)
Based on a total of 269,876 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
3 to 5 days
Bosch SMV6ZCX10G Series 6 Fully Integrated Dishwasher
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 12 May 2026)
Based on a total of 225 customer reviews from independent review platforms.
2 working days
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard Bank transfer Bank transfer
Free Delivery
Bosch SMV6ZCX10G Built In Dishwasher - Stainless Steel - 14 Place Settings
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 28 Apr 2026)
Based on a total of 36 customer reviews from independent review platforms.
3-5 working
Direct debit Direct debit PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Series 6 Fully Integrated Full-Sized Dishwasher - SMV6ZCX10G
in stock
Bosch Series 6 Integrated Dishwasher - Smart Wi-Fi 14 Place Settings - SMV6ZCX10G
Overall Rating: 4.3 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 May 2026)
1-2 working days
Visa Visa Mastercard Mastercard
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 May 2026)
1-3 Days
Bosch SMV6ZCX10G 60cm Series 6 Fully Integrated Dishwasher With Perfect Dry
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 May 2026)
Unknown
Bosch SMV6ZCX10G Dishwasher 60cm Full Size Integrated 14 Place Settings Extra Dry Quiet Operation B
1-2 working days
PayPal PayPal DIRECTebanking DIRECTebanking Visa Visa Mastercard Mastercard
  • 1
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Brand-specific features
Packaging data
Package weight 47 kg
Weight & dimensions
Custom panel weight (min) 2.5 kg
Custom panel weight (max) 8.5 kg
Width 598 mm
Installation compartment width 60 cm
Depth with door open 115.5 cm
Weight 45.2 kg
Height 815 mm
Depth 550 mm
Installation compartment height (max) 87.5 cm
Installation compartment height (min) 81.5 cm
Installation compartment depth 55 cm
Power
Energy consumption per cycle 0.645 kWh
Energy efficiency scale A to G
Current 10 A
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 220 - 240 V
Power consumption (off) 0.5 W
Connected load 2400 W
Energy efficiency class B
Energy consumption per 100 cycles 65 kWh
Water consumption per cycle 9 L
Ergonomics
Wi-Fi controlled Yes
Apps supported Bosch Home Connect
Remaining time indication Yes
Buzzer Yes
Floor indicator light Yes
Self-cleaning filter Yes
Dosage assistant Yes
Feet adjustment 6 cm
Adjustable feet Yes
Performance
Drying system Heat exchanger/Zeolite
Noise level 40 dB
AquaSensor function Yes
Extra dry Yes
AquaStop function Yes
Delay start (max) 24 h
Delayed start timer Yes
Delay start (min) 3 h
Self-cleaning Yes
Cycle time 215 min
Maximum hot water supply temperature 60 °C
Temperature (max) 70 °C