Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm

Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 280mm - 17.2L

Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm

Overall Rating: 4.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 4,320 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Next Business Day
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£122.63
Free Delivery

Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 280mm - 17.2L

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 6 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£127.19
GBP 7.39 / L
Free Delivery

Matfer Bourgeat Excellence Stock Pot 17.2Ltr - K771

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£165.77
Free Delivery
Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm

Cheapest offer

280(H) x 280(Ø)mm. Stainless Steel. Silver. Reinforced lip simplifies pouring and adds extra durability to the pot. Stay cool ultra-strong water tight welded handles. Suitable for all heat sources, including induction.
£122.63
Next Business Day
ukofficedirect.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 3 prices for Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm - Price Information

  • Cheapest price: £122.63
  • The cheapest price is offered by ukofficedirect.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product Matfer Bourgeat Excellence Stainless Steel Stock Pot 28cm is €£122.63to €£165.77 with a total of 3 offers.
  • Payment methods: The online shop ukofficedirect.co.uk supports: PayPal, Mastercard, Visa
  • Delivery: The shortest delivery time is Next Business Day working days offered by ukofficedirect.co.uk.

Similar products

Bourgeat Excellence Stockpot - 32cm
Bourgeat Excellence Stockpot - 32cm
£136.39
Compare 3 prices
ukofficedirect.co.uk
Free Delivery
MatferBourgeat Excellence Stockpot - 36cm
MatferBourgeat Excellence Stockpot - 36cm
£231.59
Compare 2 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 400mm - 50L
Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 400mm - 50L
£279.59
GBP 5.59 / L
Go to shop
ebay.co.uk
Free Delivery
Bourgeat Excellence Stainless Steel Induction Safe Stockpot 40cm (Each)
Bourgeat Excellence Stainless Steel Induction Safe Stockpot 40cm (Each)
£331.62
Go to shop
allianceonline.co.uk
Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 280mm - 17.2L
Bourgeat Excellence Stockpot Stew Pan Made of Stainless Steel 280mm - 17.2L
£127.19
GBP 7.39 / L
Go to shop
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: