Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L

Castrol EDGE 5W-40 H 4A - 5L 15F7D7

4.8 (11)

Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L

Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 18 Sept 2026)
Based on a total of 48,234 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
In stock
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£49.99
Free Delivery

Castrol EDGE 5W-40 H 4A - 5L 15F7D7

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£49.99
GBP 10.00 / Litre
Free Delivery

Castrol EDGE Titanium 5W-40 5W40 Fully Synthetic Engine Oil - 5 Litre 5L

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£54.99
GBP 11.00 / L
Free Delivery

CASTROL 5W40 Engine Oil 5L Synthetic Light Duty C3 API Diesel CF API Gasoline SN

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£55.99
Free Delivery

Castrol Engine Oil 5W40 5L ACEA Light Duty C3 API Diesel CF API Gasoline SN

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£57.99
Free Delivery

CASTROL 5W40 Engine Oil 5L Synthetic Light Duty C3 API Diesel CF API Gasoline SN

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£58.99
Free Delivery

Castrol EDGE 5W-40 Engine Oil 5L 5L

Overall Rating: 4.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 22 Sept 2026)
Based on a total of 2,683 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-3 working days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£59.99
Free Delivery

Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£59.99
Free Delivery

Castrol Castrol EDGE 5W-40 -5L - 15F7D7

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£64.15
Free Delivery
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L

Cheapest offer

Advanced full synthetic 5W-40 engine oil for petrol and diesel cars Stronger under pressure in today’s modern engines Demonstrates improved performance as a result of better fuel economy* Delivers more horsepower and greater acceleration* Meets key industry and manufacturer specifications including ACEA C3, API SN/CF, MB-Approval 226.5/ 229.31/ 229.51, OPEL OV 040 1547-D40, Porsche A40, Renault RN 0700 / RN 0710, VW 505 00/ 505 01, Fiat 9.55535-S2, Ford WSS-M2C917-A * Greater power delivery for same amount of fuel used compared to 5W-40 baseline, demonstrated by engine testing for more than 80% of the Castrol EDGE portfolio in global sales volume in 2021*
£49.99
In stock
amazon.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 9 prices for Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L - Price Information

  • Cheapest price: £49.99
  • The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product Castrol EDGE 5W-40 Advanced Full Synthetic Engine Oil, 5L is €£49.99to €£149.99 with a total of 9 offers.
  • Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Mastercard, Visa
  • Delivery: The shortest delivery time is In stock working days offered by amazon.co.uk.

Similar products

Castrol EDGE 5W-30 LL engine oil 1 L Car
Castrol EDGE 5W-30 LL engine oil 1 L Car
£31.19
Compare 37 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
EDGE 5W-30 C3 Engine Oil 1L
EDGE 5W-30 C3 Engine Oil 1L
£14.79
GBP 1.06 / Litres
Compare 21 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Castrol EDGE Titanium 5W-30 M Fully Synthetic Engine Oil - 5 Litre 5L
Castrol EDGE Titanium 5W-30 M Fully Synthetic Engine Oil - 5 Litre 5L
£48.99
GBP 9.80 / L
Compare 20 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Castrol CASTROL EDGE TURBO DIESEL engine oil 5W-40 4 L
Castrol CASTROL EDGE TURBO DIESEL engine oil 5W-40 4 L
£49.35
£12.34 / l
Compare 5 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £17.96
Castrol EDGE 5W-30 LL engine oil 1 L Car
Castrol EDGE 5W-30 LL engine oil 1 L Car
£14.99
Compare 44 prices
ebay.co.uk
Free Delivery

User reviews

Our reviews come from Trustami, a service that automatically collects, links, and verifies reviews from various sources such as Google, eBay, Amazon, and Trusted Shops. This gives users a transparent overview of a manufacturer's customer satisfaction.

4.8 out of 5 stars

11 Ratings
5 stars
9
4 stars
2
3 stars
0
2 stars
0
1 star
0
Amazon.de Kunde

On-time delivery, oil change for my car. If you choose the correct specifications from Castrol you can't go wrong. Great value for money.

via trustami

Amazon.de Kunde

I'm very satisfied with it.

via trustami

Amazon.de Kunde

Good quality

via trustami

Amazon.de Kunde

The only thing missing is the pull-out filling aid that other manufacturers include.

via trustami

Don't forget your voucher code: