Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L

Dulux Quick Dry Wood Primer/ Undercoat 2.5L

Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L

Overall Rating: 4.6 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 18,281 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
Same day to next day delivery
Direct debit Direct debit PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Klarna Klarna
£29.94
Free Delivery

Dulux Professional Undercoat Brilliant White Wood Metal Paint 2.5L 1.25L 750ml

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£30.73
GBP 30.73 / Unit
Free Delivery

Dulux Primer & Undercoat Paint For Wood - 2.5L, White

Overall Rating: 2.3 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 47,822 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
In stock
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£32.44
Free Delivery

Dulux Primer & Undercoat For Wood 2.5L

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 10 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£34.92
GBP 13.97 / L
Free Delivery

Dulux Primer & Undercoat Paint For Wood White, 3 Sizes, Free P&P Same Day DISP

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£34.95
Free Delivery

Dulux Quick Dry Wood Primer Undercoat | Fast Drying Paint Base

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£37.40
Free Delivery

Dulux Quick Dry Wood Primer/ Undercoat 2.5L

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-3 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£39.99
Free Delivery

Dulux Primer & Undercoat Paint Wood Interior Exterior Quick Dry 2.5L - WHITE

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 10 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£39.99
Free Delivery

Dulux Primer & Undercoat For Wood - 2.5L

Overall Rating: 4.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 365,606 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
3 to 5 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£42.00
Free Delivery
  • 1
  • 2
Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L

Cheapest offer

Dulux Wood Primer & Undercoat Paint in White is the perfect foundation for all your interior woodwork projects. This 2.5 litre, water-based formula provides excellent adhesion to both bare and previously painted wood surfaces. Its key strength is its ability to effectively block wood tannins, preventing unsightly stains from bleeding through and ruining your chosen topcoat. The bright white base enhances the final colour’s depth and coverage, ensuring a true, flawless finish. Drying quickly to a smooth and even surface in just 2-4 hours, it saves you valuable decorating time and is ready for sanding or overcoating with your preferred Dulux gloss, satin, or eggshell paint. Ideal for use on doors, skirting boards, windows, architraves, and furniture. The low VOC, low odour formula makes for comfortable indoor use, and all tools clean up easily with warm soapy water. This large 2.5L tin is the ideal size for tackling extensive projects like multiple rooms, a full staircase, or a set of ki
£29.94
Same day to next day delivery
joybuy.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 9 prices for Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L - Price Information

  • Cheapest price: £29.94
  • The cheapest price is offered by joybuy.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product Dulux Wood Primer & Undercoat Paint - White - 2.5L is €£29.94to €£57.99 with a total of 9 offers.
  • Payment methods: The online shop joybuy.co.uk supports: Direct debit, PayPal, Mastercard, Visa, Payment by invoice, Klarna
  • Delivery: The shortest delivery time is Same day to next day delivery working days offered by joybuy.co.uk.

Similar products

Dulux Quick Dry Gloss, Pure Brilliant White 750ml
Dulux Quick Dry Gloss, Pure Brilliant White 750ml
£14.38
Compare 9 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Dulux Quick Dry Satinwood Paint 2.5L - Pure Brilliant White
Dulux Quick Dry Satinwood Paint 2.5L - Pure Brilliant White
£27.45
£10.98 / l
Compare 14 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Dulux Quick Dry Satinwood Egyptian Cotton Paint 750ml
Dulux Quick Dry Satinwood Egyptian Cotton Paint 750ml
£16.49
£21.99 / l
Compare 9 prices
amazon.co.uk
Dulux Weather Shield Quick Dry Satin Paint, 750 ml - Hazelnut Truffle
Dulux Weather Shield Quick Dry Satin Paint, 750 ml - Hazelnut Truffle
£21.49
£28.65 / l
Compare 7 prices
amazon.co.uk
Dulux Quick Dry Eggshell Paint 5358169 Willow Tree 750 ml
Dulux Quick Dry Eggshell Paint 5358169 Willow Tree 750 ml
£17.38
Compare 8 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: