FSP VITA-850GM 850W ATX 3.1 PCIe 5.1 80 Plus Gold Modular Power Supply
Used Offers from
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 11 May 2026)
Based on a total of 28,461 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Price
Unknown
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard AmazonPay AmazonPay
FSP VITA GM 850W Power Supply 20+4 Pin ATX ATX Black
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
In stock
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Fsp VITA GM 850W 80PLUS Gold Fully Modular ATX 3.1 PSU
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 8 May 2026)
Based on a total of 22,794 customer reviews from independent review platforms.
Will usually delivered within 3 - 9 working days of receiving cleared payment.
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
In stock
FSP Fortron PPA8504202 VITA 850 GM PC power supply unit 850 W ATX ...
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 10 May 2026)
Unknown
Usually dispatched within 2 to 3 days
Usually dispatched within 5 to 6 days
🤖 Ask ChatGPT
FSP VITA-850GM 850W ATX 3.1 PCIe 5.1 80 Plus Gold Modular Power Supply - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 7 prices for FSP VITA-850GM 850W ATX 3.1 PCIe 5.1 80 Plus Gold Modular Power Supply. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
FSP VITA-850GM 850W ATX 3.1 PCIe 5.1 80 Plus Gold Modular Power Supply - Price Information
  • The cheapest price is offered by overclockers.co.uk. You can order the product there.
  • Delivery: The shortest delivery time is Unknown working days offered by overclockers.co.uk.
Similar products
FSP - power supply VITA 850 GM W 80+G
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
FSP VITA-850GD 850W ATX 3.1 Power Supply | 80 PLUS Gold | PCIe 5.1 | 12V-2×6
Go to shop
ebay.co.uk
Cheapest offer
Complies with ATX 12V V3.1 & EPS 12V V2.92 Efficiency ≧ 90% at typical load 80 PLUS ® gold certified 105°C Japanese bulk capacitor 120mm hydraulic bearing ( HYB ) fan Fully modular cabling design Complete protections: OVP, OCP, OPP, OTP, SCP, UVP, SIP, NLO Complies with Intel ® Power Design Guide ATX 3.1Built for the demanding power requirements of tomorrow, these PSUs offer maximum total power excursion support as per ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 specifications, ensuring peak performance with future hardware upgrades.High Efficiency - Gold-certifiedCertified by world-class organizations 80 PLUS® gold certifications and efficiency close to 92% at typical load for lower power loss, less heat, and quieter operation.LLC Resonant-converter Topology with Synchronous RectifierReducing switching losses, boosting efficiency, and keeping the output voltage regulated under load conditions.+5V & 3.3V DC to DC Circuit DesignIncreased efficiency and stabilised output voltage to ensure system stability.