Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl

Jura Bourbon Cask Single Malt Scotch Whisky 70 cl | Jura Bourbon Cask Whisky | Smooth and Fruity Jura Whisky | Iconic Scottish Whisky made by a Scottish island community | 40% vol Single Malt Whisky

Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl

Overall Rating: 4.6 / 5 (average from multiple review sources, as of 7 Sept 2026)
Based on a total of 16,503 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Same day to next day delivery
Direct debit Direct debit PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Klarna Klarna
£21.60
Delivery from £3.99

Jura American Bourbon Cask Island Single Malt Scotch Whisky

Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 22 Sept 2026)
Based on a total of 46,718 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-4 working days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£28.75
Delivery from £4.95

Jura Bourbon Cask Single Malt Scotch Whisky, 70 cl

Overall Rating: 4.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 24,373 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Klarna Klarna
£30.49
Delivery from £4.95

Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70 ase of 6)

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-3 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£34.92
Delivery from £3.99

Jura Bourbon Cask Edition Single Malt Scotch Whisky 70cl

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£49.37
Delivery from £5.49
Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl

Cheapest offer

Discover the radiant character of Jura Single Malt Scotch Whisky, Bourbon Cask. This luminous expression is a true celebration of Scottish island craft, patiently matured in American white oak bourbon barrels to achieve a beautifully fresh, fruity, and velvety-smooth profile. It presents a rich amber hue, inviting you in with an aromatic nose of soft vanilla and tropical coconut. The palate unfolds with layers of ripe apricot, creamy toffee, poached pear, and warm cinnamon, culminating in a gentle, memorable finish with a hint of cocoa. Exceptionally approachable, it is perfect enjoyed neat, with a splash of ice, or paired with your favorite desserts and savory snacks. Each bottle is a testament to the simplicity, quality, and close-knit community spirit of the Isle of Jura. Crafted from water and malted barley, this gluten-containing spirit is bottled at 40% ABV. Store in a cool, dark place to preserve its exceptional quality. Made in Scotland.
£21.60
Same day to next day delivery
joybuy.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 5 prices for Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl - Price Information

  • Cheapest price: £21.60
  • The cheapest price is offered by joybuy.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product Jura Single Malt Scotch Whisky Bourbon Cask 70cl is €£21.60to €£49.37 with a total of 5 offers.
  • Payment methods: The online shop joybuy.co.uk supports: Direct debit, PayPal, Mastercard, Visa, Payment by invoice, Klarna
  • Delivery: The shortest delivery time is Same day to next day delivery working days offered by joybuy.co.uk.

Similar products

Jura American Bourbon Cask Single Malt Scotch Whisky 70cl
Jura American Bourbon Cask Single Malt Scotch Whisky 70cl
£21.60
£30.86 / l
Go to shop
amazon.co.uk
Free Delivery
Jura Rum Cask Finish - Cask Edition 70cl 40%
Jura Rum Cask Finish - Cask Edition 70cl 40%
£25.50
£36.43 / l
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Jura 14 Year Old American Rye Cask 70cl 40%
Jura 14 Year Old American Rye Cask 70cl 40%
£31.00
£44.29 / l
Compare 2 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Jura Red Wine Cask Edition Single Malt Scotch Whisky 70cl
Jura Red Wine Cask Edition Single Malt Scotch Whisky 70cl
£39.55
Go to shop
amazon.co.uk
Free Delivery
Jura 15 Year Old Sherry Cask Single Malt Whisky
Jura 15 Year Old Sherry Cask Single Malt Whisky
£46.75
Compare 2 prices
thewhiskyexchange.com
Delivery from £4.95
Don't forget your voucher code: