L’OR LM9012/60 Capsule coffee machine
Based on a total of 47,062 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
Philips L'OR Barista LM9012/60 Pod Coffee Machine - Black, Black
Based on a total of 995,510 customer reviews from independent review platforms.
Philips LM9012/60 L'or Barista Sublime Coffee Machine- Black, Black
- 1
- next page
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Other features
| Recyclable packaging material | 90% |
| Spout material | Plastic |
| Drip tray material | Plastic |
| Fully automatic | No |
Technical details
| Built-in coffee tamper | No |
| Maximum cup height | 10 cm |
| Automatic coffee grinding | No |
Weight & dimensions
| Weight | 3.35 kg |
| Height | 276 mm |
| Depth | 402 mm |
| Width | 157 mm |
Power
| Auto power off | Yes |
| Power | 1450 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
Ergonomics
| Removable water tank | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 0.8 m |
| Removable drip tray | Yes |
| Product colour | Black |
Cooking functions & programs
| Lungo making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Cappuccino making | No |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
Performance
| Country of origin | Romania |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Adjustable coffee spout height | No |
| Number of spouts | 2 |
| Milk tank | No |
| Built-in milk frother | No |
| Built-in grinder | No |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Capacity in cups | 6 cups |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Coffee capsule/pod system | Coffee Pods |
| Anti-scale system | Yes |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Water tank capacity | 0.8 L |
| Product type | Capsule coffee machine |
Packaging content
| Number of coffee capsules included | 0 pc(s) |
| Manual | Yes |
Packaging data
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 344 mm |