Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black
Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 28 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£54.46
Delivery from £6.19
Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 28 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
In stock
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£76.83
Free Delivery
Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 28 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
In stock
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£78.85
Free Delivery
USBC Slim Travel Dock NA
Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 16 May 2026)
Based on a total of 126,717 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 126,717 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
6-10 days
PayPal
PayPal
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£79.19
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Software
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
Power
| Power connector | USB Type-C |
| Power source type | USB |
| Power consumption (max) | 65 W |
Packaging data
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 166 g |
Cooling
| Built-in fan | No |
Weight & dimensions
| Height | 10.8 mm |
| Depth | 55 mm |
| Width | 140 mm |
| Weight | 108 g |
Performance
| Certification | CB, FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, Ukraine, EAC, KC |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour name | Eclipse Black |
| Product colour | Black |
Network
| Ethernet LAN | No |
Ports & interfaces
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Microphone in | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 4 prices for Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black - Price Information
- Cheapest price: £54.46
- The cheapest price is offered by Amazon-marketplace.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Lenovo USB-C Slim Travel Dock, 8 Ports, Up to 65W PD Pass Through, Integrated USB-C Cable, 4K Display Support, Black is €£54.46to €£79.19 with a total of 4 offers.
- Payment methods: The online shop Amazon-marketplace.co.uk supports: Direct debit, Visa, Mastercard
- Delivery: The shortest delivery time is In stock working days offered by Amazon-marketplace.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Similar products
£35.95
ebay.co.uk
Free Delivery
£30.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£33.99
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £9.00
£139.99
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£117.99
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).