LG OLED55G56LS.AEK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic
LG OLED55G56LS 55" G5 4K OLED Smart TV
Based on a total of 3,761 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
G56LS 55" 4K Ultra HD OLED 120Hz Smart TV - OLED55G56LS
Based on a total of 103,672 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
LG OLED55G56LS 55 4K Gallery OLED Smart TV with Dolby Vision & Atmos
LG OLED55G56LS 55inch OLED evo G5 4K SMART TV WiFi Dolby Atmos
Based on a total of 402 customer reviews from independent review platforms.
LG OLED55G56LS 55" OLED Smart TV, 4K Ultra HD, Silver E
LG 55" 4K Ultra HD OLED Smart TV - OLED55G56LS, Silver
LG OLED55G56LS 55" G5 120Hz OLED evo AI 4K HDR Smart TV
LG OLED55G56LS 2025 55" Evo AI G5 OLED 4K Smart TV - SILVER
Lg G5 55" Oled Evo 4K Hdr Smart Ai Tv 2025 (Standing) Ilver
- 1
- next page
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Weight & dimensions
| Weight (without stand) | 16.8 kg |
| Height (without stand) | 703 mm |
| Depth (without stand) | 27.2 mm |
| Width (without stand) | 1222 mm |
| Weight (with stand) | 22.1 kg |
| Height (with stand) | 742 mm |
| Depth (with stand) | 263 mm |
| Width (with stand) | 1222 mm |
Packaging content
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
Other features
| Country of origin | Poland |
| Warranty period | 1 year(s) |
Packaging data
| Package width | 1360 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 810 mm |
| Package weight | 27.1 kg |
| Package type | Box |
Technical details
| PSTI certified | Yes |
Brand-specific features
Management features
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Control type | Remote |
| Programming period | 8 day(s) |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 38 |
Ports & interfaces
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| PC Audio in | No |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| PC in (D-Sub) | No |
| HDCP | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
Performance
| USB recording | Yes |
| ConnectShare (HDD) | No |
| ConnectShare (USB) | No |
| DVD player | No |
| Video upscaling | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR |
Design
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Introduction year | 2025 |
Network
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Miracast | Yes |
Audio
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 4.2 channels |
| Number of speakers | 6 |
Smart TV
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Internet TV | Yes |
TV tuner
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Tuner type | Analog & digital |
Display
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Response time | 0.1 ms |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Display technology | OLED evo |
Power
| Power consumption (typical) | 64 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 171 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 64 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |