Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L

Liqui Moly 2326 Engine Oil, 5l

4.8 (46)

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L

Overall Rating: 3.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 19 Sept 2026)
Based on a total of 38,138 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£51.35
Delivery from £6.00

LIQUI MOLY Special Tec F 5W-30 Engine Oil - 5L For Gasoline and Diesel vehicles

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£55.93
Free Delivery

1 x 5 Litre - Liqui Moly Special Tec F 5W30 Synthetic Technology Engine Oil

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.55
Free Delivery

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Synthetic Fuel Saving Engine Oil 5L 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.90
GBP 11.38 / L
Free Delivery

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Synthetic Fuel Saving Engine Oil 5L 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.90
GBP 11.38 / L
Free Delivery

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Synthetic Fuel Saving Engine Oil 5L 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.90
GBP 11.38 / L
Free Delivery

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Synthetic Fuel Saving Engine Oil 5L 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.90
GBP 11.38 / L
Free Delivery

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Synthetic Fuel Saving Engine Oil 5L 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£56.90
GBP 11.38 / L
Free Delivery

1 x Liqui Moly Special Tec F 5W30 Synthetic Technology Engine Oil - 5 Litre

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£58.16
Free Delivery
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L

Cheapest offer

Fully synthetic oil developed for Ford EcoBoost and other engines needing WSS-M2C913-D/F specifications. Provides strong wear protection and low oil consumption.
£51.35
1-3 working days
Diy.com (B&Q)

🤖 Ask ChatGPT

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 9 prices for Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L - Price Information

  • Cheapest price: £51.35
  • The cheapest price is offered by Diy.com (B&Q). You can order the product there.
  • The price range for the product Liqui Moly Special Tec F 5W-30 Engine Oil 5L is €£51.35to €£365.44 with a total of 9 offers.
  • Payment methods: The online shop Diy.com (B&Q) supports: PayPal, Mastercard, Visa
  • Delivery: The shortest delivery time is 1-3 working days working days offered by Diy.com (B&Q).

2 Variants from £13.50

Similar products

Liqui Moly 2853 Special Tec V 0W-30
Liqui Moly 2853 Special Tec V 0W-30
£65.99
Compare 4 prices
ebay.co.uk
Free Delivery

User reviews

Our reviews come from Trustami, a service that automatically collects, links, and verifies reviews from various sources such as Google, eBay, Amazon, and Trusted Shops. This gives users a transparent overview of a manufacturer's customer satisfaction.

4.8 out of 5 stars

46 Ratings
5 stars
42
4 stars
2
3 stars
0
2 stars
0
1 star
2
Amazon.co.uk Kunde

Good product but expensive.

via trustami

Ebay.de Kunde

P E R F E K T - Danke

via trustami

Ebay.de Kunde

Top Ware

via trustami

Ebay.de Kunde

Perfect

via trustami

Don't forget your voucher code: