LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube

Liquitex Basics Acrylic Additive 8870304 Gloss Varnish 250 ml Tube

LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube

Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 18 Sept 2026)
Based on a total of 48,234 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£9.35
£37.40 / l
Free Delivery

LIQUITEX Gloss Varnish Acrylic Medium, 250ml Tube Enhances Shine & Durability

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£9.74
Free Delivery

LIQUITEX Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£10.39
Free Delivery

8870304 Basics Acrylic Additive Gloss Varnish 250 ml Tube

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 5 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£10.81
Free Delivery

Liquitex Basics Acrylic Painting Mediums & Varnishes 250ml

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£11.95
Free Delivery

250ml Gloss Varnish for Acrylics - Archival Quality, UV & Water Resistant Finish

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£11.99
Free Delivery

Acrylic Varnish

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 6 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£14.68
Free Delivery

Basics 250ml Acrylic Gloss Varnish - Archival Quality and UV Resistant

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£15.99
Free Delivery
LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube

Cheapest offer

Resistant to ageing, dries permanently and does not yellow, delays the ageing process of acrylic paints and images Protection - Provides long-lasting protection against dust, dirt, fingerprints and moisture Colour depth - the varnish balances the surface imperfections, it becomes smoother and the image gets more colour saturation and detail sharpness Gloss level: the varnish gives different shiny colours a uniform gloss. The varnishes are available in high gloss, gloss, satin matt and matt Transparent - when wet, the varnish is translucent and dries clear
£9.35
In stock
amazon.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 8 prices for LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube - Price Information

  • Cheapest price: £9.35
  • The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product LIQUITEX 8870304 Basics Acrylic Additive, Gloss Varnish, 250 ml Tube is €£9.35to €£15.99 with a total of 8 offers.
  • Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Mastercard, Visa
  • Delivery: The shortest delivery time is In stock working days offered by amazon.co.uk.

Similar products

LIQUITEX Basics Acrylic Paint, Cadmium Red Medium Hue, 118 ml Tube
LIQUITEX Basics Acrylic Paint, Cadmium Red Medium Hue, 118 ml Tube
£8.60
£72.88 / l
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Liquitex Basics Gesso Acrylic 3.78 L Row
Liquitex Basics Gesso Acrylic 3.78 L Row
£45.45
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Liquitex Basics Acrylic Paint 400ml
Liquitex Basics Acrylic Paint 400ml
£12.50
£31.25 / l
Compare 3 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
LIQUITEX Basics Acrylic Paint, Bronze, 118 ml
LIQUITEX Basics Acrylic Paint, Bronze, 118 ml
£9.93
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Liquitex Basics Acrylic Set of 6 Tubes 118 ml Fluorescent Colours
Liquitex Basics Acrylic Set of 6 Tubes 118 ml Fluorescent Colours
£29.95
Compare 2 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: