Philips 32BDL3511Q/00 32" Display
Philips 32BDL3511Q/00 Signage Display Digital A-board 81.3 cm (32") 350 cd/m² Full HD Black 18/7
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 11 May 2026)
Based on a total of 505 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
Expected in 11-15 working days
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 May 2026)
Based on a total of 3,242 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
Next Day
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Philips Q-Line 32BDL3511Q/00
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
In stock
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Logistics data
Harmonized System (HS) code 85285210
Weight & dimensions
Display weight 5.7 kg
Display height 425.4 mm
Display depth 69.1 mm
Display width 726.5 mm
Display
Haze rate 2%
Panel life 50000 h
LED backlighting type Direct-LED
Panel type VA
Display diagonal (metric) 80 cm
Pixel pitch 0.36375 x 0.36375 mm
Display number of colours 16.78 million colours
Viewing angle, vertical 178°
Viewing angle, horizontal 178°
Contrast ratio (dynamic) 500000:1
Contrast ratio (typical) 4000:1
Response time 6.5 ms
Native aspect ratio 16:9
Touchscreen No
HD type Full HD
Display brightness 350 cd/m²
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Display diagonal 81.3 cm (32")
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95%
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Computer system
Image formats supported BMP, JPEG, PNG
Audio formats supported AAC, HE-AAC, WMA
Video formats supported H.264, MPEG, WMV3
Power
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (typical) 45 W
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 41 kWh
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (standby) 0.5 W
Packaging content
Cables included AC, IR sensor, RS-232, USB
Remote control included Yes
Batteries included Yes
Performance
Purpose Commercial
Operating hours (hours/days) 18/7
Design
Panel mounting interface 100 x 100,200 x 200 mm
VESA mounting Yes
Product colour Black
Orientation Horizontal/Vertical
Placement supported Indoor
Product design Digital A-board
Bezel width (top) 1.19 cm
Bezel width (side) 1.19 cm
Bezel width (bottom) 1.72 cm
Audio
RMS rated power 20 W
Built-in speaker(s) Yes
Number of built-in speakers 2
Ports & interfaces
RS-232C Yes
Audio (L/R) out 1
Audio (L/R) in 1
Remote (IR) output 1
Remote (IR) input 1
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Ethernet LAN Yes
USB version 2.0
USB ports quantity 2
USB port Yes
DVI-I ports quantity 1
DVI port Yes
HDMI input ports quantity 2
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.0
Product information
At a glance
  • 32-inch Full HD display: vibrant and detailed visuals
  • Integrated Android system: easy content management
  • Sleek design: versatile for any environment
Note: This text was created with the help of AI.
Transform Your Space with the Philips 32BDL3511Q
Exceptional Visual Clarity
  • High brightness level: 350 nits for clear visuals
  • Full HD resolution: 1920 x 1080 for stunning detail
  • 178-degree viewing angles: great clarity from all sides
Smart and User-Friendly Functionality
  • Built-in Android OS: seamless app integration
  • Remote management capability: easy content updates
  • Multiple input options: HDMI, USB, and more for versatile connections
Sleek and Versatile Design
  • Slim and modern design: fits seamlessly into any setting
  • Durable construction: built to last
  • VESA mount compatible: easy installation options
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Not at all Neutral Very much
Cheapest offer
Intensify your signage experience Inform and inspire with a professional Philips Q-Line Full HD display. This reliable solution is now available on demand. Easy to set up 18-hour display. * 80 cm (32") * Direct LED backlight * Full HD Operate, monitor and manage with CMND & Control Operate your monitor network via a local area network (LAN) connection. With CMND & Control, you perform important functions such as controlling inputs and monitoring monitor status. Whether you're responsible for one screen or 100. FailOver ensures content is always playing Whether in a waiting room or a conference room, you'll never see a blank screen with FailOver. With FailOver, your Philips professional monitor automatically switches between primary and secondary inputs. So content continues to play even if the primary source fails. Simply set a list of alternative inputs so your content will always play. Schedule what you want, when you want Turn your USB device into a truly cost-effectiv