Philips 43BDL4650D/00 43" Display
Philips 43BDL4650D Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Android 11 24/7
Philips 43BDL4650D D-Line - 43" Class (42.5" viewable) LED-backlit LCD display - 4K - for digital signage
Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 May 2026)
Based on a total of 125,642 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
3-5 days
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 11 May 2026)
Based on a total of 505 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
Cheapest Price
Expected in 7-9 weeks
🤖 Ask ChatGPT
Product Information
Other features
Quick start guide Yes
Audio input 1
Audio output 1
Bluetooth Yes
Bluetooth version 5.2
Weight & dimensions
Display weight 10.7 kg
Display height 561.2 mm
Display depth 63.5 mm
Display width 973 mm
Display
Native refresh rate 60 Hz
Haze rate 25%
Panel type ADS
Display diagonal (metric) 108 cm
Pixel pitch 0.2451 x 2451 mm
Display number of colours 1.07 billion colours
Viewing angle, vertical 178°
Viewing angle, horizontal 178°
Contrast ratio (dynamic) 500000:1
Contrast ratio (typical) 1200:1
Response time 8 ms
Native aspect ratio 16:9
Touchscreen No
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 500 cd/m²
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LCD
Display diagonal 109.2 cm (43")
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95%
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80%
Computer system
Computer system Yes
Operating system installed Android 11
Internal storage capacity 32 GB
Internal memory 4 GB
Processor architecture ARM Cortex-A53+Cortex-A72
Processor family ARM Cortex
Built-in processor Yes
Computer system type System on Chip (SoC)
Power
Energy efficiency scale A to G
AC input frequency 50-60 Hz
AC input voltage 100-240 V
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (standby) 0.5 W
Packaging content
Cables included AC, IR sensor, RS-232
Remote control included Yes
Batteries included Yes
Performance
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
On Screen Display (OSD) Yes
Purpose Universal
Operating hours (hours/days) 24/7
Design
Panel mounting interface 200 x 200 mm
VESA mounting Yes
Product colour Black
Orientation Horizontal/Vertical
Placement supported Indoor
Product design Digital signage flat panel
Bezel width (top) 1.39 cm
Bezel width (side) 1.39 cm
Bezel width (bottom) 1.39 cm
Audio
RMS rated power 20 W
Built-in speaker(s) Yes
Number of built-in speakers 2
Ports & interfaces
RS-232C Yes
Wi-Fi Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Ethernet LAN Yes
USB connector type Micro-USB, USB Type-A
USB version 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB ports quantity 4
USB port Yes
DisplayPorts out 1
DisplayPorts in 1
DisplayPorts quantity 2
DVI-I ports quantity 1
DVI port Yes
HDMI input ports quantity 2
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.0
Infrared data port Yes
Product information
At a glance
  • 43-inch Full HD screen for vibrant visuals
  • Sleek design with flexible mounting options
  • Built-in player and remote management features
Note: This text was created with the help of AI.
Perfect for Engaging Audiences Everywhere
Stunning Display with Smart Features
Sleek Design for Any Environment
Enhanced User Experience with Easy Management
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Not at all Neutral Very much