Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost
Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£149.99
Free Delivery
Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Usually dispatched within 2 to 3 days
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£217.15
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Weight & dimensions
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 60 mm |
| Depth | 215 mm |
| Width | 356 mm |
Features
| Product colour | Black, Red |
Ports & interfaces
| Audio RCA inputs | 2 |
Performance
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 95 dB |
| Variable bass boost | Yes |
| Frequency range | 10 - 70 Hz |
| Speaker impedance range | 2 - 4 Ω |
| Input sensitivity | 300 mV |
| RMS output power (max) | 1000 W |
| Number of amplifier channels | 4 channels |
| RMS power output per channel (4 Ohm) | 60 W |
| RMS power output per channel (2 Ohm) | 95 W |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.05% |
| Bass boost | 0 - 12 dB |
| Bridged output power (max) | 190 W |
| Amplifier class | A/B |
Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 2 prices for Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost - Price Information
- Cheapest price: £149.99
- The cheapest price is offered by Amazon-marketplace.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Pioneer GM-A6704 4-Channel Bridgeable Amplifier with Bass Boost is €£149.99to €£217.15 with a total of 2 offers.
- Payment methods: The online shop Amazon-marketplace.co.uk supports: Direct debit, Visa, Mastercard
- Delivery: The shortest delivery time is In stock. Express Delivery available with Amazon Prime. working days offered by Amazon-marketplace.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Similar products
£135.79
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £20.19
£129.76
amazon.co.uk
Free Delivery
Pioneer GM-A4704 4-Channel Bridgeable Car Audio Amplifier│520W Max Power│Black
£174.47
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).