Pioneer TS-A2000LD2-20 cm / 8 inch A-Series Component Subwoofer, 700W MAX. 250W NOM.
Used Offers from
Pioneer TS A2000LD2 8" Car Subwoofer Speaker Shallow Mount 700W Max 250W RMS
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 8 May 2026)
Based on a total of 22,794 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 1 - 5 working days of receiving cleared payment.
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Pioneer TS-A2000LD2 8" Shallow Mount A-series Component Car Subwoofer
Sources & Transparency:
Notice:
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Free Delivery
Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 9 May 2026)
Unknown
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
🤖 Ask ChatGPT
Pioneer TS A2000LD2 8" Car Subwoofer Speaker Shallow Mount 700W Max 250W RMS - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 4 prices for Pioneer TS A2000LD2 8" Car Subwoofer Speaker Shallow Mount 700W Max 250W RMS. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Pioneer TS A2000LD2 8" Car Subwoofer Speaker Shallow Mount 700W Max 250W RMS - Price Information
  • The cheapest price is offered by ebay.co.uk. You can order the product there.
  • Payment methods: The online shop ebay.co.uk supports: PayPal, Visa, Mastercard
Cheapest offer
Shape: Round / Number of Driver: 1 / Voice Coil: Single / Size: 8 in / Max. Excursion (Xmax): 2.3,0.09" / Manufacturer Part Number: TSA2000LD2 / Driver: Woofer / Terminal: Push Type / Channels: 2 Channel / Placement on Vehicle: Boot / Colour: Black / Magnet Material: Ferrite / Type: Subwoofer / Sensitivity: 83 dB / Load capacity RMS / Max.: 250W/700W / Power Recommendation: 250W / Woofer Cone Material: Carbon and Mica reinforced Injected Molded Polypropylene - IMPP / Speaker Design: Subwoofer Speaker / Frequency response: 20 Hz to 1.4 kHz / Gasket Material: Polypropylene / Subwoofer Size: 8 in / RMS Power: 250 W / Impedance: 2 Ω