Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub
Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub
Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 11 May 2026)
Based on a total of 505 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 505 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
3-5 working days
PayPal
PayPal
DIRECTebanking
DIRECTebanking
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
Bank transfer
Bank transfer
AmazonPay
AmazonPay
£513.22
Delivery from £9.99
Samsung M70F 43 Inch 4K Smart AI Monitor, VA Panel, 3840 x 2160, 60Hz, 4ms (G/G), Speaker, Gaming Hub, 4K Upscaling, Voice Control, Smart TV Apps & AI Features, HDR10, LS43FM700UUXEN
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£523.22
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Other features
| Supplied AC adapter type | Yes |
| Certification | Windows 11 |
| Samsung Eye Saver Mode | Yes |
| Anynet + (HDMI-CEC) | Yes |
| Image size | Yes |
| Wireless display | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Gaming Hub/Game Bar included on selected markets | KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES, MX, AU |
| Smart calibration | Yes |
| Workspace | Yes |
| Virtual AIM point | Yes |
| Auto source switch+ | Yes |
| Multi View | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Universal guide | Yes |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Samsung Bixby |
| Tap view | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| TV Plus | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Brand specific technologies | Game Bar 2.0, Smart Calibration |
Packaging content
| Power cable length | 1.5 m |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Stand included | Yes |
Packaging data
| Package weight | 13.7 kg |
| Package height | 677 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 1198 mm |
| Stand type | Simple stand |
Weight & dimensions
| Weight (without stand) | 8.5 kg |
| Height (without stand) | 559.8 mm |
| Depth (without stand) | 25.7 mm |
| Width (without stand) | 965.5 mm |
| Weight (with stand) | 10.6 kg |
| Height (with stand) | 629.3 mm |
| Depth (with stand) | 247.2 mm |
| Width (with stand) | 965.5 mm |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
Power
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 210 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 51 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 122 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 51 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
Ergonomics
| On Screen Display (OSD) | No |
| Tilt angle range | -2 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable management | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
Network
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
Ports & interfaces
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | No |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| USB hub version | 2.0 |
| Built-in USB hub | Yes |
Design
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Smart |
Multimedia
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in camera | No |
| Adaptive Sound Control (ASC) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
Performance
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Operating system installed | Tizen |
| Game mode | Yes |
| Game features | Super Ultrawide GameView |
| Flicker-free technology | Yes |
| Fast charging | Yes |
| AMD FreeSync | No |
Display
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Colour gamut standard | NTSC |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Viewable size, vertical | 52.9 cm |
| Viewable size, horizontal | 94.1 cm |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 4 ms |
| Display brightness | 240 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 2 prices for Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub - Price Information
- Cheapest price: £513.22
- The cheapest price is offered by visunext.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Samsung 43" AI Smart Monitor M70F with integrated gaming hub is €£513.22to €£523.22 with a total of 2 offers.
- Payment methods: The online shop visunext.co.uk supports: PayPal, DIRECTebanking, Visa, Mastercard, Bank transfer, AmazonPay
- Delivery: The shortest delivery time is 3-5 working days working days offered by visunext.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
Similar products
£294.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£259.00
joybuy.co.uk
Free Delivery
£649.00
onbuy.com
Free Delivery
£239.00
Sonicdirect.co.uk
Free Delivery
£699.00
ao.com (UK)
Delivery from £7.00
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).