Samsung Galaxy Tab A11+ 11 Grey 256GB 5G Tablet
Samsung Galaxy Tab A11+ 5G (11 )
Overall Rating: 4.9 / 5 (average from multiple review sources, as of 19 Apr 2026)
Based on a total of 1,118 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 1,118 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Next Working Day
PayPal
PayPal
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£274.56
Delivery from £5.95
Samsung Galaxy Tab A11+ 11 Grey 256GB 5G Tablet
Overall Rating: 4.3 / 5 (average from multiple review sources, as of 26 Apr 2026)
Based on a total of 48,909 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 48,909 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£332.36
Delivery from £6.95
Tablet Samsung Galaxy Tab A11+ 11" 5G 256GB/8GB Dual SIM Cinzento
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 23 Apr 2026)
Based on a total of 22,964 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 22,964 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 14 - 17 working days of receiving cleared payment.
PayPal
PayPal
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£445.01
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Other features
| Compatibility | Galaxy Buds Core, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds3 FE, Galaxy Buds FE |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| Repairability index | 2.8 |
| Security update term | 30 November 2032 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
Media formats
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
Processor
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Processor cores | 8 |
Display
| Display number of colours | 16 million colours |
| Pixel density | 207 ppi |
| HD type | WUXGA |
| Display glass type | Panda Glass |
| Display brightness | 480 cd/m² |
| Panel type | LCD |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
Endurance
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Battery endurance per cycle | 5766 min |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | E |
Power
| USB Type-C charging port | Yes |
Battery
| Continuous video playback time | 15 h |
| Removable battery | No |
| Battery recharge time | 1.58 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
Software
| User interface (UI) | One UI 8 |
| Platform | Android |
Performance
| Position location | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
Design
| Product colour | Grey |
| Form factor | Slate |
| Device type | Mobile tablet |
Weight & dimensions
| Width | 257.1 mm |
| Weight | 482 g |
| Height | 168.7 mm |
| Depth | 6.9 mm |
Ports & interfaces
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
Network
| Dual SIM support | No |
| SIM card type | NanoSIM |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 5G bands supported | 2100,700,800,850,1800,2600,600,900,1700,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Mobile network connection | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Camera
| Rear camera type | Single camera |
| Front camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera | Yes |
| Video recording | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Rear camera flash | No |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
Audio
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
Storage
| User memory | 232.7 GB |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Internal storage capacity | 256 GB |
Memory
| Internal memory | 8 GB |
Samsung Galaxy Tab A11+ 5G (11 ) - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 3 prices for Samsung Galaxy Tab A11+ 5G (11 ). Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Samsung Galaxy Tab A11+ 5G (11 ) - Price Information
- Cheapest price: £274.56
- The cheapest price is offered by esupply.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Samsung Galaxy Tab A11+ 5G (11 ) is €£274.56to €£445.01 with a total of 3 offers.
- Payment methods: The online shop esupply.co.uk supports: PayPal, Visa, Mastercard
- Delivery: The shortest delivery time is Next Working Day working days offered by esupply.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
7 Variants from £166.00
£219.84
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£166.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£194.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£280.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£199.99
ebay.co.uk
Free Delivery
£178.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£204.55
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Similar products
£129.00
Laptopsdirect.co.uk
Delivery from £6.95
£354.43
esupply.co.uk
Delivery from £5.95
£257.89
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £15.00
£828.95
esupply.co.uk
Delivery from £5.95
£755.95
esupply.co.uk
Delivery from £5.95
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).