SHELL 550047337 Engine oil

SHELL Rimula R4 L 15 W-40 5 L

SHELL 550047337 Engine oil

Overall Rating: 4.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 20,803 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
4-5 Werktage
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Instant bank transfer Instant bank transfer
£38.99
7 GBP / 1l
Delivery from £8.45

Shell 550047337 Engine Oil Rimula R4 L 15W-40 E11 E7 E9 5 Litre Bottle DH-2 Lube

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£44.99
GBP 9.00 / L
Free Delivery

Shell Rimula R4 L 15W-40 15W40 E9, E7, CJ-4, CI-4 Low Saps Engine Oil - 5 Litres

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£52.99
GBP 10.60 / L
Free Delivery

SHELL Rimula R4 L 15 W-40 5 L

Overall Rating: 1.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 70 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
In stock
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£53.96
Free Delivery

ENGINE OIL RIMULA 5L 15W40 LOW SAPS API CH-4 CI-4 CI-4+ CJ-4 CK-4 ACEA E7 E9

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 5 - 12 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£57.44
Free Delivery

Fits SHELL RIMULA R4 L 15W40 5L Engine Oil 15W40 5l RIMULA 550047337 ⭐UK Stock⭐

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 9 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£63.88
GBP 63.88 / Unit
Free Delivery

Fits SHELL RIMULA R4 L 15W40 5L Engine Oil 15W40 5l RIMULA 550047337 Engine oil

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 5 - 9 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£65.17
GBP 65.17 / Unit
Free Delivery
SHELL 550047337 Engine oil

Cheapest offer

Specification: ACEA E9, ACEA E7, API CK-4, API SN, JASO DH-2; Product line: Rimula; Version: R4 L; Manufacturer recommendations: CATERPILLAR ECF-3, CATERPILLAR ECF-2, CUMMINS CES 20086, CUMMINS CES 20081, DDC DFS 93K218, DDC DFS 93K222, DQC III-18 LA, MAN M 3775, MB 228.31, MTU-2.1, Iveco 18-1804 T2 E7, Volvo VDS-4.5, Mack EOS-4.5, Renault RLD-3, Ford WSS-M2C171-F1; Oil Viscosity Classification SAE: 15W-40; Vehicle type: Trucks; Liquid: ; Container Type: Canister; Capacity [litre]: 5
£38.99
4-5 Werktage
autodoc.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

SHELL 550047337 Engine oil - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 7 prices for SHELL 550047337 Engine oil. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

SHELL 550047337 Engine oil - Price Information

  • Cheapest price: £38.99
  • The cheapest price is offered by autodoc.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product SHELL 550047337 Engine oil is €£38.99to €£65.17 with a total of 7 offers.
  • Payment methods: The online shop autodoc.co.uk supports: PayPal, Mastercard, Visa, Payment by invoice, Instant bank transfer
  • Delivery: The shortest delivery time is 4-5 Werktage working days offered by autodoc.co.uk.

Similar products

SHELL 550036738 Engine oil
SHELL 550036738 Engine oil
£106.95
Compare 3 prices
ebay.co.uk
Delivery from £2.99
SHELL RIMULA R4 X 15W-40 HEAVY DUTY DIESEL TRUCK ENGINE OIL - 5L
SHELL RIMULA R4 X 15W-40 HEAVY DUTY DIESEL TRUCK ENGINE OIL - 5L
£51.96
Compare 3 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Shell 550044852 Rimula R4 X 15W-40 5Ltr Diesel Engine Heavy Duty Oil 6 Pack
Shell 550044852 Rimula R4 X 15W-40 5Ltr Diesel Engine Heavy Duty Oil 6 Pack
£250.79
Go to shop
Diy.com (B&Q)
Free Delivery
Shell Rimula R4 L 15W-40 15W40 E9 E7 CJ-4 CI-4 Low Saps Engine Oil 20 Litres
Shell Rimula R4 L 15W-40 15W40 E9 E7 CJ-4 CI-4 Low Saps Engine Oil 20 Litres
£170.95
GBP 8.55 / L
Go to shop
ebay.co.uk
Free Delivery
Shell 550047337 Rimula R4 L 15W-40 5Ltr Low Emissions Multi Grade Heavy Duty Diesel
Shell 550047337 Rimula R4 L 15W-40 5Ltr Low Emissions Multi Grade Heavy Duty Diesel
£33.46
Go to shop
Diy.com (B&Q)
Delivery from £6.00
Don't forget your voucher code: