Used Offers from
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit Direct debit Visa Visa Mastercard Mastercard
Sources & Transparency:
Notice:
Usually dispatched within 4 to 5 days
🤖 Ask ChatGPT
▶ Finding you the best price!
  • The cheapest price is offered by Amazon-marketplace.co.uk. You can order the product there.
Similar products
Shimano Di2 battery mount adapter
Compare 3 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
SHIMANO Adapter for post type calliper, for 180mm Post fork mount to 220 mm rotor,Black
Compare 9 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Shimano Disc Brake Mount Adapter for 160mm Rotor for Flat Mount Frames
Compare 14 prices
fawkes-cycles.co.uk
Shimano GRX BR-RX810 GBR-RX calliper, flat mount, without adapter, rear
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
SHIMANO Spares Adapter I/Std for Rear - Black, 18 cm
Compare 13 prices
amazon.co.uk
Cheapest offer
Compatibility: 140mm rotors, 160mm rotors, post-mount disc calipers, flat-mount disc calipers Includes: 1 adapter Manufacturer Warranty: 2 years