Tints of Nature 4N Natural Medium Brown Permanent Hair Dye, Nourishes Hair and Covers Greys, Ammonia-Free, 130ml
Tints Of Nature Dark Copper Blonde 6R Permanent Hair Colour 130ml
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 3 - 8 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£12.00
Free Delivery
Tints of Nature Natural Medium Brown Permanent Ammonia Free Hair Dye 4N
Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-3 days
PayPal
PayPal
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£12.99
Free Delivery
Tints of Nature Permanent Hair Dye Nourishes Hair & Covers Greys (21 Colours)
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£12.99
GBP 1.00 / 100ml
Free Delivery
Tints of Nature Permanent Hair Dye 4N Natural Medium Brown
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£12.99
GBP 9.99 / 100ml
Free Delivery
Tints Of Nature 4N Natural Medium Brown Permanent Hair Colour 130ml
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£14.99
Free Delivery
4N Natural Medium Brown 130ml (Tints of Nature)
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£16.96
GBP 0.13 / ml
Free Delivery
Tints of Nature 4N Natural Medium Brown 130ml - 2 Pack
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£25.81
Free Delivery
Tints of Nature 4N Natural Medium Brown 130ml - 4 Pack
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£46.67
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Features
| Suitable for | Women |
| Volume | 130 ml |
Packaging content
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product information
At a glance
- Natural ingredients: Gentle on hair and scalp.
- Vegan-friendly: Ethical and cruelty-free choice.
- Long-lasting colour: Vibrant shade for extended wear.
Note: This text was created with the help of AI.
Transform Your Look with Tints of Nature 4N!
If you're on the hunt for the perfect hair colour, Tints of Nature 4N is an outstanding choice! This product is suitable for anyone seeking to enhance their natural hair colour while maintaining a vibrant and healthy look. Whether you're a first-time dyer or a seasoned pro, this semi-permanent hair dye offers a stunning chestnut brown shade that perfectly complements various skin tones. You can easily find it among other fantastic options in the world of Hair Colouring.Advantages and Functions of Tints of Nature 4N
One of the key advantages of Tints of Nature 4N is its commitment to natural ingredients, which means you can say goodbye to harsh chemicals. This dye is enriched with organic extracts, ensuring your hair stays nourished and healthy during the colouring process. Here are some of its standout features:- Ammonia-free formula: Enjoy a gentler application without the unpleasant chemical smell.
- Vegan and cruelty-free: Perfect for those who are environmentally conscious.
- Long-lasting results: The rich chestnut brown shade lasts, giving you that salon-fresh look at home.
Appealing Design and Easy Application
Tints of Nature 4N comes in an easy-to-use packaging that makes the hair dyeing experience enjoyable! The colour cream is smooth and easy to apply, ensuring even coverage without any mess. Plus, the product is designed to be user-friendly, making it ideal even for those who are new to hair colouring. The application process is straightforward, so you can achieve a gorgeous look without any fuss.Results That Wow!
The finish of Tints of Nature 4N is nothing short of fabulous! The rich chestnut brown hue provides depth and dimension to your hair while leaving it shiny and soft to the touch. The colour blends beautifully with your natural locks, enhancing your overall appearance. Plus, thanks to the nurturing ingredients, your hair will feel revitalised and healthy. Say hello to a fresh new look that brings out your confidence and style!Note: This text was created with the help of AI.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
10 Variants from £12.00
Tints of Nature Permanent Hair Dye 5N Natural Black
£12.00
GBP 9.23 / 100ml
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints of Nature Simply Healthier Hair Colour 5D Light Golden Brown 130ml
£12.00
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints Of Nature Natural Medium Blonde Permanent Ammonia Free Hair Dye 7N Medium Blonde
£12.99
dorothyperkins.com
Tints of Nature Simply Healthier Hair Colour 10N Natural Medium Blonde 130ml
£12.00
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints of Nature Simply Healthier Hair Colour 8N Natural Medium Blonde 130ml
£12.00
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints of Nature Permanent Hair Dye 3N Natural Dark Brown
£12.99
GBP 9.99 / 100ml
ebay.co.uk
Free Delivery
Similar products
Tints of Nature 1N Natural Black Permanent Hair Dye, Nourishes Hair and Covers Greys, Ammonia-Free, 130ml
£12.00
GBP 9.23 / 100ml
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints of Nature 6N Natural Dark Blonde Permanent Hair Dye, Nourishes Hair and Covers Greys, Ammonia-Free 130ml
£12.00
ebay.co.uk
Free Delivery
Tints of Nature Natural and Organic Seal & Shine Leave-In Conditioner 200ml
£13.99
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).