Tropica Aquarium Soil 9L

Tropica Aquarium Soil - 9 L

4.5 (70)

Tropica Aquarium Soil 9L

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£35.75
Free Delivery

Tropica Aquarium Soil - 9 L

Overall Rating: 3.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 20 Sept 2026)
Based on a total of 1 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Delivery in 6 working days.
Direct debit Direct debit Payment in advance Payment in advance Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Klarna Klarna Amazon Pay Amazon Pay
£38.50
£4,28 / l
Delivery from £8.90

Tropica Aquarium Soil Complete Bottom Layer, Growth, Easy For Planting, 9 Litres

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-3 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£38.99
Free Delivery

Tropica Aquarium Soil Grain Size 2-3mm Freshwater Plant Substrate Fish Tank

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£40.99
Free Delivery
Tropica Aquarium Soil 9L

Cheapest offer

Type: Planting Soil / Water Type: Fresh
£35.75
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
ebay.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Tropica Aquarium Soil 9L - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 4 prices for Tropica Aquarium Soil 9L. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Tropica Aquarium Soil 9L - Price Information

  • Cheapest price: £35.75
  • The cheapest price is offered by ebay.co.uk. You can order the product there.
  • The price range for the product Tropica Aquarium Soil 9L is €£35.75to €£40.99 with a total of 4 offers.
  • Payment methods: The online shop ebay.co.uk supports: Other, PayPal, Wallet, Mastercard, Visa, Apple Pay, Diners Club
  • Delivery: The shortest delivery time is Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment. working days offered by ebay.co.uk.

1 Variants from £17.65

Similar products

Tropica Aquarium Soil Powder - 9 L
Tropica Aquarium Soil Powder - 9 L
£41.00
£4,56 / l
Compare 2 prices
olibetta.uk
Delivery from £8.90
Tropica Plant Soil 9L for Planted Tanks Aquarium Plants Active Soil
Tropica Plant Soil 9L for Planted Tanks Aquarium Plants Active Soil
£34.95
Compare 3 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Tropica Aquarium Soil - 3 L
Tropica Aquarium Soil - 3 L
£17.65
£5,88 / l
Compare 6 prices
olibetta.uk
Delivery from £8.90
Tropica Aquarium Soil Powder - 3L
Tropica Aquarium Soil Powder - 3L
£20.99
Compare 3 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Tropica Plant Soil Powder 3L for Planted Tanks Aquarium Plants Active Soil
Tropica Plant Soil Powder 3L for Planted Tanks Aquarium Plants Active Soil
£14.88
Compare 2 prices
ebay.co.uk
Delivery from £3.00

User reviews

Our reviews come from Trustami, a service that automatically collects, links, and verifies reviews from various sources such as Google, eBay, Amazon, and Trusted Shops. This gives users a transparent overview of a manufacturer's customer satisfaction.

4.5 out of 5 stars

70 Ratings
5 stars
56
4 stars
5
3 stars
2
2 stars
3
1 star
4
Amazon.de Kunde

The price resulted in a star deduction, but so far I haven't found anything negative. The shrimp are very clearly visible on the bottom and the small plants have finally stayed in place from the start without sprouting.

via trustami

Amazon.de Kunde

Super granules top.

via trustami

Amazon.de Kunde

The soil arrived well packaged and was easy to work with

via trustami

Amazon.de Kunde

Looks great 👍🏽

via trustami

Don't forget your voucher code: