Valvoline VR1 Engine Oil 10W-60 5L SL for SSANGYONG MUSSO FJ 2.3/3.2/2.3D/2.9D 1995-on
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L 5 Litres
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 3 - 8 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£56.55
GBP 11.31 / L
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5 Litres 5L
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£58.60
GBP 11.72 / L
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£58.99
GBP 11.80 / L
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5 Litres 5L
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£60.95
GBP 12.19 / L
Free Delivery
1 x 5 Litre (5L) - Valvoline VR1 Racing 10W60 Semi Synthetic Engine Oil
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£63.50
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Premium Synthetic 10W60 Engine Oil 5 Litres 5L
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£64.99
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Synthetic 10W60 Engine Oil 5 Litres 5L
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 6 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£64.99
Free Delivery
Valvoline VR1 Racing Semi Synthetic 10W60 Engine Oil - 5 Litre (1x5L)
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 1 working day of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£65.62
Free Delivery
VALVOLINE VR1 RACING 10W-60 5 LITRES 5L 873339 PREMIUM SYNTHETIC
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£67.40
GBP 13.48 / L
Free Delivery
- 1
- 2
- next page
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L 5 Litres - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 9 prices for Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L 5 Litres. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L 5 Litres - Price Information
- Cheapest price: £56.55
- The cheapest price is offered by ebay.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Valvoline VR1 Racing 10W-60 Engine Oil Premium Semi-Synthetic 10W60 5L 5 Litres is €£56.55to €£117.43 with a total of 9 offers.
- Payment methods: The online shop ebay.co.uk supports: Other, PayPal, Wallet, Mastercard, Visa, Apple Pay, Diners Club
- Delivery: The shortest delivery time is Will usually delivered within 3 - 8 working days of receiving cleared payment. working days offered by ebay.co.uk.
Similar products
Valvoline Valvoline Vr1 Racing 20W50 - 1 Litre - 873431
£14.99
13 GBP / 1l
autodoc.co.uk
Delivery from £8.45
Valvoline VR1 Racing 5W50 Fully Synthetic Engine Oil 1L A3/B4 SM 873433
£20.06
GBP 20.06 / L
ebay.co.uk
Free Delivery
Engine Oil Valvoline VR1 Racing 5w-50 Engine Oil 1 LITRE 1L plus New 873433
£20.06
GBP 20.06 / L
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).