Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg
Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
Will usually delivered within 5 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£11.40
Delivery from £3.50
Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 4 - 10 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£15.10
Free Delivery
Versele Laga Nutribird P15 original 1 kg
Overall Rating: 1.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 70 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 70 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
In stock
Direct debit
Direct debit
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£17.95
Free Delivery
Versele-Laga NutriBird P15 Original Complete Diet Parrot Food Pellets 1kg
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 10 working days of receiving cleared payment.
Other
Other
PayPal
PayPal
Wallet
Wallet
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
Apple Pay
Apple Pay
Diners Club
Diners Club
£17.99
GBP 17.99 / Unit
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 4 prices for Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg - Price Information
- Cheapest price: £11.40
- The cheapest price is offered by ebay.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product Versele Laga Nutribird P15 Original Extruded Pellets Parrot Food 1Kg is €£11.40to €£17.99 with a total of 4 offers.
- Payment methods: The online shop ebay.co.uk supports: Other, PayPal, Wallet, Mastercard, Visa, Apple Pay, Diners Club
- Delivery: The shortest delivery time is Will usually delivered within 5 - 7 working days of receiving cleared payment. working days offered by ebay.co.uk.
2 Variants from £33.50
Versele Laga Nutribird P15 Original 3kg Parrot Food - Parrot Food Pellets - Premium Parrot Foodd and Nutrition
£33.50
£11.17 / kg
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
VERSELE-LAGA - NutriBird P15 Original - Extruded Pellets - Maintenance Food for Parrot - Monocolour (10 kg)
£69.99
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Similar products
Versele Laga Nutribird P15 Original 3kg Parrot Food - Parrot Food Pellets - Premium Parrot Foodd and Nutrition
£33.50
£11.17 / kg
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Versele-Laga NutriBird A19 | 250g | Hand rearing food for macaws, grey red-tailed parrots and eclectus parrots | To support development | With prebiotics and digestive enzymes
£9.99
£39.96 / kg
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
User reviews
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).