Victron Energy BlueSolar MPPT 100/20-48V Solar Charge Controller SCC110020170R
Used Offers from
Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 8 May 2026)
Based on a total of 22,794 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
Cheapest Total Price
Will usually delivered within 1 - 2 working days of receiving cleared payment.
PayPal PayPal Visa Visa Mastercard Mastercard
Free Delivery
Victron Energy Bluesolar Mppt 100/20 (Up To 48V) Retail - Scc110020170R
Overall Rating: 3.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 May 2026)
Based on a total of 31,822 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
Notice:
1-3 working days
Victron Bluesolar 20A MPPT 100/20 Solar Charge Controller Regulator 12V 24V 48V
Free Delivery
Victron BlueSolar MPPT 100/20 20A solar controller upto 100V for 12V 24V 36V 48V
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Victron Energy BlueSolar MPPT 100-20 Charge Controller│12- 24- 48V│SCC110020170R
Will usually delivered within 6 - 10 working days of receiving cleared payment.
🤖 Ask ChatGPT
Victron Energy BlueSolar MPPT 100/20-48V Solar Charge Controller SCC110020170R - Details
▶ Finding you the best price!
Victron Energy BlueSolar MPPT 100/20-48V Solar Charge Controller SCC110020170R - Price Information
  • The cheapest price is offered by ebay.co.uk. You can order the product there.
  • Payment methods: The online shop ebay.co.uk supports: PayPal, Visa, Mastercard
Similar products
Victron Energy BlueSolar PWM LCD-USB 48V 10A Solar Charge Controller
Go to shop
ebay.co.uk
Victron Energy BlueSolar PWM-Light 12/24V-10A
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Victron Energy Blue Solar Mppt 150/70-tr Regulator Clear
Compare 7 prices
ebay.co.uk
Compare 10 prices
Cheapest offer
Current Output: 11-19 A / System Configuration: Off-Grid / Warranty: 5 Years / Maximum Input Voltage: 91-100 V / Power Source: Solar / Wattage: IP43 (electronic components), IP22 (connection area) / Max. PV Short Circuit Current: 20A / Dimensions: H100 x W113 x D60mm / Protection Category: IP43 (electronic components), IP22 (connection area) / Weight: 0.65Kg / Colour: Blue / Type: Solar Charge Controller / Current Type: DC / Efficiency: 98% / Voltage: 24 V / Recommended Environment: Indoor / Rated Charge Current: 20A / Features: All Daylight Conditions / Charging Mode: MPPT (Maximum Power Point Tracking) / Nominal PV Power, 12V: 290W / Protection Properties: Discharge Protection / Max. PV Open Circuit Voltage: 100V / Country of Origin: India