Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Weleda Skin Food Ultra-Light nourishing dry oil with moisturising effect 100 ml

4.6 (129)

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Body Oil Spray Vegan 100 ml | Dynamic oil-in-water, Shake before use, Rosemary, lavender, sweet orange, benzoin, Vegan, Dry-touch non-greasy

Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 18 Sept 2026)
Based on a total of 48,234 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
In stock
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£11.17
Free Delivery

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Overall Rating: 4.6 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 733,092 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
2 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Klarna Klarna
£11.17
Delivery from £3.95

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil - 100ml

Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 20 Sept 2026)
Based on a total of 14,412 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-5 Working Days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£11.96
Delivery from £3.95

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Overall Rating: 4.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 20 Sept 2026)
Based on a total of 7,883 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
3-6 days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£12.76
Delivery from £3.00

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Overall Rating: 4.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 22,998 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice
£12.76
Delivery from £3.49

WELEDA Skin Food Ultra Lightweight & Intensive Moisture Dry Oil Mist 100ml NEW

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 5 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£15.00
Free Delivery

WELEDA Skin Food Ultra Lightweight & Intensive Moisture Dry Oil Mist 100ml NEW

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 23,888 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£15.00
Free Delivery

Weleda Skin Food Ultra- Light Oil

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 17 Sept 2026)
Based on a total of 6,863 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Amazon Pay Amazon Pay
£15.95
Delivery from £2.95

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 20 Sept 2026)
Based on a total of 91,237 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Klarna Klarna
£15.95
Delivery from £3.95
  • 1
  • 2
  • 3
Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml

Cheapest offer

Suitable for use on the face and body, Weleda’s Skin Food Ultra-Light Dry Oil delivers moisturising care for normal to dry skin types. The ultra-fine spray combines the lightness of a hydrating mist with the nourishment of plant oils and extracts.A blend of pansy, organic calendula, rosemary and chamomile deeply moisturises skin to promote long-lasting hydration and visible suppleness. Absorbing quickly without a greasy feel, the dry oil leaves skin feeling silky soft with a radiant glow.
£11.17
2 days
Lookfantastic.com (UK)

🤖 Ask ChatGPT

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml - Details

▶ Finding you the best price!

We have found 9 prices for Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.

Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml - Price Information

  • Cheapest price: £11.17
  • The cheapest price is offered by Lookfantastic.com (UK). You can order the product there.
  • The price range for the product Weleda Skin Food Ultra-Light Dry Oil 100ml is €£11.17to €£62.04 with a total of 9 offers.
  • Payment methods: The online shop Lookfantastic.com (UK) supports: PayPal, Mastercard, Visa, Klarna
  • Delivery: The shortest delivery time is 2 days working days offered by Lookfantastic.com (UK).

Similar products

Weleda Skin Food intensive body butter for dry to very dry skin Glass Jar 150 ml
Weleda Skin Food intensive body butter for dry to very dry skin Glass Jar 150 ml
£10.57
£70.47 / 1 l
Compare 24 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
WELEDA Lotions Skin Food Body Lotion 250 ml
WELEDA Lotions Skin Food Body Lotion 250 ml
£10.27
£41.08 / 1 l
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Weleda Skin Food Cream - 75 ml
Weleda Skin Food Cream - 75 ml
£8.20
£109.33 / 1 l
Compare 5 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
WELEDA Eye and lip care Skin Food Lip Balm 4.8 g
WELEDA Eye and lip care Skin Food Lip Balm 4.8 g
£3.85
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
WELEDA Body-care Shower-careSkin Food Shower Cream
WELEDA Body-care Shower-careSkin Food Shower Cream
£5.62
Compare 20 prices
amazon.co.uk
Free Delivery

User reviews

Our reviews come from Trustami, a service that automatically collects, links, and verifies reviews from various sources such as Google, eBay, Amazon, and Trusted Shops. This gives users a transparent overview of a manufacturer's customer satisfaction.

4.6 out of 5 stars

129 Ratings
5 stars
95
4 stars
18
3 stars
9
2 stars
7
1 star
0
Rossmann.de Kunde

[This review was collected as part of a promotion.] Skin Food Ultra Light Dry Oil is really perfect for dry skin. It can be applied easily by spraying and spreads really well. I found it very pleasant on the skin and it gave my skin great moisture. The smell of the spray takes some getting used to. …

via trustami

Rossmann.de Kunde

[This review was collected as part of a promotion.] Skin Food Ultra Light Dry Oil is really perfect for dry skin. It's easy to apply by spraying and spreads really well. I found it very pleasant on the skin and it gave my skin great moisture. The scent of the spray is a bit of an acquired taste.

via trustami

Rossmann.de Kunde

[This review was collected as part of a promotional campaign.] My skin is unfortunately very dry, especially in this season. Weleda Skin Food Ultra Light Dry Ol moisturises without leaving the skin greasy. My face stays radiant and well cared for! One star less for the scent, I find it unpleasant.

via trustami

Rossmann.de Kunde

[This review was collected as part of a promotion.] I have to say that even as someone who doesn't use oil in their skincare routine very often, I like this oil. It's nourishing and moisturising, it doesn't leave an oily film, absorbs well, makes the skin soft and supple and smells natural. As it's …

via trustami

Don't forget your voucher code: