Whiskas 1+ Tuna - 7kg

Whiskas 1+ Cat Complete Dry Food with Tuna - 7kg

Whiskas 1+ Tuna - 7kg

Overall Rating: 3.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 19 Sept 2026)
Based on a total of 8,640 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
2-3 Days
PayPal PayPal Payment in advance Payment in advance Mastercard Mastercard Visa Visa
£16.83
Delivery from £2.99

Whiskas 1+ Cat Complete Dry Food with Tuna - 7kg

Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 196,444 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
2-4 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice
£16.99
Delivery from £3.49

WHISKAS Adult Dry Cat Food 7kg with Tuna

Overall Rating: 2.3 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 47,822 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
Unknown
Direct debit Direct debit Mastercard Mastercard Visa Visa
£18.19
Free Delivery

7Kg Whiskas 1+ Adult Complete Dry Cat Food With Tuna Bulk Pack Cat Biscuits

Overall Rating: 3.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 19 Sept 2026)
Based on a total of 38,138 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£21.26
Delivery from £6.00

WHISKAS Cat Adult with tuna - dry cat food - 7 kg

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-2 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£22.24
Free Delivery

7kg Whiskas 1+ Adult Complete Dry Cat Food Tuna Bulk Pack Cat Biscuits

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£22.82
GBP 3.26 / kg
Free Delivery

Whiskas 1+ Cat Complete Dry With Tuna 7kg

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 7 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£22.99
Free Delivery

7kg Whiskas 1+ Adult Complete Dry Cat Food Bulk Bag Tasty Kibble Biscuits UK NEW

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 4 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£28.39
GBP 4.06 / kg
Free Delivery

Whiskas 1+ Dry Cat Food with Tuna - Size: 7kg

Overall Rating: 4.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 7,169 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Delivery in 2-5 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£31.00
Delivery from £4.99
  • 1
  • 2
Whiskas 1+ Tuna - 7kg

Cheapest offer

Does your cat love fish? Then this Whiskas 1+ Tuna is sure to be a firm favourite! The appetising dry food is made with tuna and contains beneficial ingredients that help to provide your cat with all the essential nutrients it needs in a complete food. Whiskas 1+ Tuna contains tasty pillows, with a crispy shell and delicious filling - a joy for every gourmet-loving cat! This dry food provides your cat with vitamin E, which can help support a strong immune system. Natural fibres can support the digestive system, whilst zinc can also help to keep skin healthy and coat glossy. The balanced mineral content can be beneficial in support the lower urinary tract. Whiskas 1+ Tuna at a glance: Complete dry food for adult cats aged over 1 year old With tuna: contains delicious fish Tasty filled nuggets: crunchy on the outside, delicious and soft filling on the inside Skin and coat: contains zinc, to help support healthy skin function and keep coat glossy Nutrient-rich recipe: with vitamins and mi
£16.83
2-3 Days
zooplus.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Product information

At a glance

  • Promises balanced nutrition for adult cats with delicious tuna flavour
  • Boosts overall health including skin, bones, teeth, and digestion
  • Comes in a durable, resealable package for easy storage

Note: This text was created with the help of AI.

The Perfect Menu for Adult Cats

Taking care of your cat's diet? Look no further than the Whiskas Adult 1+ Tuna cat dry food. This product is best suited for cats aged 1 and over, promising a nutrient-rich diet that supports the overall health and well-being of your furry friend. The secret lies in its perfect blend of protein, essential fatty acids, fibre, and vitamins. Plus, the delicious tuna flavour ensures your cat will love every bite of it. So whether you're a new cat parent or an experienced one, this adult Cat Food is an excellent choice for your pet.

Nutrition and Health Benefits

Whiskas Adult 1+ Tuna cat dry food is not just a meal—it's a health booster. It's enriched with Omega 6 fatty acids and Zinc that contribute to a healthy skin and a shiny coat. It also provides Calcium and Phosphorus for strong teeth and bones. Moreover, it has natural oils for a healthy digestive system. Here are the benefits at a glance:

  • Guarantees a shiny coat and healthy skin
  • Boosts dental health
  • Supports bone strength
  • Improves digestion

Features that Set it Apart

This cat food stands out for its unique offering of both taste and health. It's prepared with high-quality ingredients ensuring a flavour that cats love—tuna. Additionally, it's dry food, which is excellent for dental health as it helps in reducing tartar build-up. The 7kg pack is perfect for long-term use and is easy to store.

A Look at the Design

The Whiskas Adult 1+ Tuna cat dry food comes in a robust package that effectively seals in freshness. The packaging carries a distinct purple and yellow colour scheme with a clear illustration of the product inside, ensuring it's easily recognizable on the shelves or in your online search. Plus, the resealable pack makes it convenient to serve and store.

Note: This text was created with the help of AI.

Pros and cons

Pros

  • Supports overall cat health
  • Boosts skin, coat, teeth
  • Improves digestion, bone strength
  • Delicious tuna flavor

Cons

  • Suited for cats 1+
  • Could be pricey for some

Note: This text was created with the help of AI.

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much

1 Variants from £11.49

Similar products

WHISKAS - 1+ Adult Dry Cat Food - 7kg - Biscuits Made with Tuna - Bulk Cat Food Bag
WHISKAS - 1+ Adult Dry Cat Food - 7kg - Biscuits Made with Tuna - Bulk Cat Food Bag
£26.18
Go to shop
onbuy.com
Free Delivery
Whiskas 1+ Adult Pouches 84 x 85g - Mixed Menu in Jelly
Whiskas 1+ Adult Pouches 84 x 85g - Mixed Menu in Jelly
£24.99
Compare 6 prices
zooplus.co.uk
Delivery from £2.99
WHISKAS - 1+ Adult Dry Cat Food - 7kg - Biscuits Made with Tuna - Bulk Cat Food Bag
WHISKAS - 1+ Adult Dry Cat Food - 7kg - Biscuits Made with Tuna - Bulk Cat Food Bag
£23.40
Go to shop
onbuy.com
Free Delivery
Whiskas 1+ Tuna 7kg Bag, Adult Cat Dry Food - Pack may vary
Whiskas 1+ Tuna 7kg Bag, Adult Cat Dry Food - Pack may vary
£37.90
Go to shop
onbuy.com
Free Delivery
WHISKAS 1+ Cat Complete Dry With Tuna 2kg
WHISKAS 1+ Cat Complete Dry With Tuna 2kg
£11.49
GBP 5.75 / kg
Compare 6 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: