XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included
XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included
Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 25 Mar 2026)
Based on a total of 46,726 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 46,726 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£349.00
Free Delivery
XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£351.21
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Weight & dimensions
| Width | 78.3 mm |
| Weight | 209.2 g |
| Height | 163.3 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Packaging content
| Cables included | USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
Power
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
Endurance
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Battery endurance per cycle | 3647 min |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | B |
Display
| Pixel density | 447 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 3200 cd/m² |
| Colour depth | 12 bit |
| Display resolution | 2772 x 1280 pixels |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display glass type | Corning Glass |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Curved |
| Display diagonal | 17.4 cm (6.83") |
Software
| User interface (UI) | HyperOS 2 |
Battery
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Battery technology | Silicon-Carbon (Si-C) |
Multimedia
| Audio system | Dolby Atmos |
Performance
| Fast charging technology | Hypercharge |
| Fast charging | Yes |
Design
| Colour name | Mocha Brown |
| Product colour | Brown |
| Form factor | Bar |
Network
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Camera
| Rear camera sensor size | 1/1.4" |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Optical zoom | 4x |
| Third rear camera aperture number | 2.2 |
| Second rear camera aperture number | 1.7 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Rear camera type | Triple camera |
Storage
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| RAM capacity | 8 GB |
Processor
| Processor model | 7400 Ultra |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor cores | 8 |
XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 2 prices for XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included - Price Information
- Cheapest price: £349.00
- The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ 5G, Smartphone 8+256 GB, Massive 6500mAh Battery, IP66/IP68, New 200MP Camera, 6.83" AMOLED Display, Mocha Brown, Warranty 2 years, Charger Not Included is €£349.00to €£351.21 with a total of 2 offers.
- Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Visa, Mastercard
- Delivery: The shortest delivery time is In stock. Express Delivery available with Amazon Prime. working days offered by amazon.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
5 Variants from £296.00
£296.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£399.00
amazon.co.uk
Free Delivery
£379.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Similar products
£296.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£49.00
onbuy.com
Free Delivery
£178.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£296.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).