Primers

(5,023 offers*)
Filter
Discover the best deals on cheap primers and elevate your makeup game without breaking the bank! Browse our exclusive online offers to buy primers online at unbeatable prices today!
Origins Ginzing Glow Boosting Serum 30 ml
Origins Ginzing Glow Boosting Serum 30 ml
£29.37
£1,100.00 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
SHISEIDO Face Skin Care Intensive Sculpt Define Serum Firming Facial Serum
SHISEIDO Face Skin Care Intensive Sculpt Define Serum Firming Facial Serum
£145.92
Compare 4 prices
sabina.com/en
Free Delivery
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Emulsion II (Moist) 50 ml
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Emulsion II (Moist) 50 ml
£49.50
£990.00 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
ARTDECO Primer Luminous Face 25 ml
ARTDECO Primer Luminous Face 25 ml
£7.74
£348.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Primer Soft Glam Foam 32.5 ml
Catrice Primer Soft Glam Foam 32.5 ml
£4.79
£184.31 / 1 l
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
PUPA Milano BB & CC Cremes Cream + Primer All Skin Types 30 ml
PUPA Milano BB & CC Cremes Cream + Primer All Skin Types 30 ml
£14.47
£542.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Primer Glam in Gold Hydrating 30 ml
Catrice Primer Glam in Gold Hydrating 30 ml
£5.59
£233.00 / 1 l
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
zao Face Primer & Concealer Prim'hydra Refill
zao Face Primer & Concealer Prim'hydra Refill
£17.58
£732.33 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Complexion Make-upExtreme Blur Mattifying Primer
Catrice Complexion Make-upExtreme Blur Mattifying Primer
£3.49
£174.40 / 1 kg
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Lumene Complexion LipsInstant Glow Beauty Serum 100
Lumene Complexion LipsInstant Glow Beauty Serum 100
£20.97
£785.33 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Lord & Berry Make-up Facial make-up Mattifying / Blurring Primer Nr.1604
Lord & Berry Make-up Facial make-up Mattifying / Blurring Primer Nr.1604
£20.59
Compare 4 prices
yesstyle.com (UK)
Delivery from £3.95
Inglot Lips Lip care HoldOn Lip Primer
Inglot Lips Lip care HoldOn Lip Primer
£11.19
£12.57 / 1 pcs.
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Primer Aqua Splash Grip 30 ml
Catrice Primer Aqua Splash Grip 30 ml
£3.83
£159.67 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
SENSAI Foundations Glowing Base SPF10 30 ml
SENSAI Foundations Glowing Base SPF10 30 ml
£38.90
£1,296.67 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
Catrice Extreme Matte Oil-Control Primer, longlasting, mattifying, smoothing, matte (30ml)
Catrice Extreme Matte Oil-Control Primer, longlasting, mattifying, smoothing, matte (30ml)
£3.49
£145.33 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Essence Primer MAGIC FILTER Glow Booster 14 ml
Essence Primer MAGIC FILTER Glow Booster 14 ml
£3.59
£320.71 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Lotion II (Moist) 60 ml
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Lotion II (Moist) 60 ml
£34.50
£575.00 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Wet N Wild Prime Focus The Impossible Primer 25Ml
Wet N Wild Prime Focus The Impossible Primer 25Ml
£5.58
£279.20 / 1 l
Compare 3 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Essence Primer Jelly GRIP Undereye Stick 4.6 g
Essence Primer Jelly GRIP Undereye Stick 4.6 g
£2.63
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
wet n wild Face Concealer & Primer Impossible Primer Stick
wet n wild Face Concealer & Primer Impossible Primer Stick
£6.28
£552.82 / 1 kg
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Clinique Primer Even BetterLight Reflecting 30 ml
Clinique Primer Even BetterLight Reflecting 30 ml
£21.69
£812.33 / 1 l
Compare 4 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
£4.88
£225.93 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Clinique Even Better Primer - Pore Defying - 30 ml
Clinique Even Better Primer - Pore Defying - 30 ml
£20.33
£761.33 / 1 l
Compare 6 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
£4.88
£225.93 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Primer Bronze Glow Grip 30 ml
Catrice Primer Bronze Glow Grip 30 ml
£3.83
£159.67 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Essence - Wonder Full 5-in-1 Primer
Essence - Wonder Full 5-in-1 Primer
£3.43
£143.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice The Protector Hydrate & SPF Primer, moisturizing/hydrating, priming, protecting (22ml)
Catrice The Protector Hydrate & SPF Primer, moisturizing/hydrating, priming, protecting (22ml)
£3.99
£226.82 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
£4.88
£225.93 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Essence Mascara Curl Fixing Lash Base 7 ml
Essence Mascara Curl Fixing Lash Base 7 ml
£2.79
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Erborian BB & CC Creams Red Correct Cream 15 ml
Erborian BB & CC Creams Red Correct Cream 15 ml
£14.24
£1,066.67 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Catrice Primer Flawless Fusion Dual-Phase 20 ml
Catrice Primer Flawless Fusion Dual-Phase 20 ml
£3.70
£231.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
wet n wild Primer BareFocus Tinted Hydrator Skin Veil 27 ml
£4.88
£225.93 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Essence Complexion PrimerWonder Full Primer 5 in 1 20 Medium - Dark
Essence Complexion PrimerWonder Full Primer 5 in 1 20 Medium - Dark
£3.43
£143.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
HYPOAllergenic Facial make-up Base & Primer Anti-Redness Primer
HYPOAllergenic Facial make-up Base & Primer Anti-Redness Primer
£5.34
£200.00 / 1 kg
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Lotion II (Moist) 125 ml
SENSAI Cellular Performance - Basis Linie Lotion II (Moist) 125 ml
£62.62
£500.96 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Free Delivery
Inglot Primer Duraline 9 ml
Inglot Primer Duraline 9 ml
£14.00
Compare 4 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Estee Lauder Futurist Peptide-Power Serum Primer | 27ml/0.90fl.oz | NIB Authen
Estee Lauder Futurist Peptide-Power Serum Primer | 27ml/0.90fl.oz | NIB Authen
£23.91
£994.81 / 1 l
Compare 6 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Bobbi Brown Vitamin Enriched Face Base+ Moisturiser and Primer 100ml
Bobbi Brown Vitamin Enriched Face Base+ Moisturiser and Primer 100ml
£67.20
Compare 3 prices
Lookfantastic.com (UK)
Free Delivery
Erborian Matte Moisturiser 50ml
Erborian Matte Moisturiser 50ml
£17.76
£399.00 / 1 l
Compare 4 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Exciting Offers on Primers

If you're searching for the perfect primer to elevate your makeup game, pricehunter.co.uk is your go-to destination. With a diverse range of primers available, you can easily compare prices and explore different options that fit your beauty needs. Let’s dive into the essential factors to consider when choosing the right primer for you.

Types of Primers

Primers are designed to create a smooth canvas for makeup application, but they come in various types suited for different skin concerns. Each type offers its unique benefits.
  • Benefit Porefessional Primer - Ideal for minimizing the appearance of pores.
  • Hydrating Primers - Great for dry skin, providing moisture throughout the day.
  • Mattifying Primers - Perfect for oily skin, helping to control shine.
  • Illuminating Primers - Adds a glow to the skin, giving a radiant finish.
  • Color-Correcting Primers - Helps neutralize skin tone issues like redness or dullness.

Popular Brands

When it comes to primers, brand reputation often plays a significant role in the decision-making process. Certain brands are renowned for their quality and effectiveness.
  • Smashbox The Original Photo Finish - Known for its smooth texture and ability to extend makeup wear.
  • MAC Primers - Offers a variety of formulations for different skin types.
  • Benefit Cosmetics - Famous for their pore-minimizing properties.
  • Estée Lauder - Provides luxe options for a flawless finish.
  • Maybelline - Affordable options that perform well for everyday use.

Special Features

Primers are not just about creating a base; many come with special features that enhance their performance. Understanding these can help you select a primer that addresses your specific needs.
  • Peter Thomas Roth Primer - Packed with skincare benefits, offering hydration and anti-aging properties.
  • SPF Protection - Some primers provide sun protection, making them an excellent choice for daytime wear.
  • Long-Wear Formulas - Help keep makeup in place even in high humidity or long hours.
  • Silicone-Based Options - Offer a velvety texture that fills fine lines and wrinkles.
  • Natural Ingredients - Ideal for those with sensitive skin looking for gentle options.

Skin Type Considerations

Choosing the right primer can greatly depend on your skin type. Various formulations cater to different skin concerns, ensuring optimal results.
  • Primer for Sensitive Skin - Formulated to minimize irritation while providing a smooth base.
  • Oily Skin Primers - Help control oil and shine, maintaining a matte finish.
  • Dry Skin Primers - Infused with hydrating ingredients to combat dryness.
  • Normal Skin Primers - Versatile options that suit a variety of needs.
  • Combination Skin Primers - Tailored to balance different areas of your face.

Application Tips

The way you apply your primer can make a notable difference in its effectiveness. Here are some tips to ensure you get the most out of your primer.
  • Oil Primer - Apply a small amount and warm it between your fingers before applying.
  • Use a Clean Base - Always start with a clean, moisturized face for best results.
  • Target Areas - Focus on areas where makeup tends to fade first, such as the T-zone.
  • Tools Matter - Consider using a brush or sponge for even application.
  • Let It Set - Allow the primer to dry before applying foundation for a smoother finish.

Note: This text was created with the help of AI.

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much
Don't forget your voucher code: