chateauneuf du pape wine

(189 offers*)
Filter
Discover the rich and robust flavors of Châteauneuf du Pape wine, perfect for any occasion! Explore our unbeatable cheap Châteauneuf du Pape wine offers and buy Châteauneuf du Pape wine online at competitive prices today!
Rhone Rhone Chateauneuf-Du-Pape 2019 Red Wine 375ml 375ml
Rhone Rhone Chateauneuf-Du-Pape 2019 Red Wine 375ml 375ml
£26.99
Go to shop
selfridges.com/GB/
E. Guigal Châteauneuf-du-Pape Rouge 2018
E. Guigal Châteauneuf-du-Pape Rouge 2018
£52.61
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Pere Anselme La Fiole du Pape Chateauneuf du Pape 75cl 14.5% ABV
Pere Anselme La Fiole du Pape Chateauneuf du Pape 75cl 14.5% ABV
£38.95
Compare 2 prices
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Domaine du Vieux Telegraphe Chateauneuf-du-Pape Telegramme 2022 Red Wine
Domaine du Vieux Telegraphe Chateauneuf-du-Pape Telegramme 2022 Red Wine
£47.50
Go to shop
masterofmalt.com
Delivery from £4.95
Domaine de Sénéchaux Châteauneuf-du-Pape 2020/21
Domaine de Sénéchaux Châteauneuf-du-Pape 2020/21
£53.00
Go to shop
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
Chateau De Beaucastel Chateauneuf Du Pape 2021 75cl
Chateau De Beaucastel Chateauneuf Du Pape 2021 75cl
£111.95
Go to shop
ebay.co.uk
Delivery from £5.95
Calvet Chateauneuf Du Pape Wine 75cl
Calvet Chateauneuf Du Pape Wine 75cl
£25.99
Compare 2 prices
Drinksupermarket.com
Delivery from £4.95
Saintes Pierres de Nalys Rouge 2018 - Château de Nalys - E. Guigal
Saintes Pierres de Nalys Rouge 2018 - Château de Nalys - E. Guigal
£52.00
Compare 2 prices
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
M. Chapoutier La Bernardine Rouge 2022
M. Chapoutier La Bernardine Rouge 2022
£46.29
Compare 3 prices
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Guigal Blanc, Châteauneuf-du-Pape, 2022/23
Guigal Blanc, Châteauneuf-du-Pape, 2022/23
£47.00
Go to shop
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
Chateau Maucoil Chateauneuf-du-Pape Blanc 2023 Organic 75cl
Chateau Maucoil Chateauneuf-du-Pape Blanc 2023 Organic 75cl
£42.21
Go to shop
ebay.co.uk
Delivery from £5.49
Famille Perrin ‘Les Chemins des Mulets’ Châteauneuf-du-Pape 2022/23
Famille Perrin ‘Les Chemins des Mulets’ Châteauneuf-du-Pape 2022/23
£37.00
Go to shop
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
Rhone Rhone Domaine Vieux Télégraphe Châteauneuf-Du-Pape 2020 750ml 750ml
Rhone Rhone Domaine Vieux Télégraphe Châteauneuf-Du-Pape 2020 750ml 750ml
£83.99
Go to shop
selfridges.com/GB/
E. Guigal Château de Nalys Châteauneuf-du-Pape 2018/19
E. Guigal Château de Nalys Châteauneuf-du-Pape 2018/19
£83.00
Go to shop
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
Chateau Maucoil Chateauneuf-du-Pape 2023 75cl
Chateau Maucoil Chateauneuf-du-Pape 2023 75cl
£44.51
Go to shop
ebay.co.uk
Delivery from £5.49
Chateauneuf-du-Pape La Bernardine 2015 M.Chapoutier 14.5 ABV 75cl
Chateauneuf-du-Pape La Bernardine 2015 M.Chapoutier 14.5 ABV 75cl
£46.83
£62.44 / l
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £4.95
Domaine Charvin Châteauneuf du Pape 2022
Domaine Charvin Châteauneuf du Pape 2022
£59.75
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Léon Perdigal Châteauneuf-du-Pape Half Bottle, Rhône
Léon Perdigal Châteauneuf-du-Pape Half Bottle, Rhône
£15.00
Go to shop
Majestic.co.uk
Delivery from £7.95
Domaine Santa Duc Châteauneuf-du-Pape Habemus Papam 2022
Domaine Santa Duc Châteauneuf-du-Pape Habemus Papam 2022
£37.12
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Broderie des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge, AOP Châteauneuf-du-Pape, RED WINE (case of 6x75 rance/Rhône (2022)
Broderie des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge, AOP Châteauneuf-du-Pape, RED WINE (case of 6x75 rance/Rhône (2022)
£199.00
£265.33 / l
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £12.99
Rotem & Mounir Saouma Châteauneuf-du-Pape Arioso 2021
Rotem & Mounir Saouma Châteauneuf-du-Pape Arioso 2021
£159.04
Go to shop
decantalo.com (UK)
Free Delivery
M. Chapoutier Chateauneuf du Pape La Bernardine 75cl 14.5% ABV - French Red Wine
M. Chapoutier Chateauneuf du Pape La Bernardine 75cl 14.5% ABV - French Red Wine
£42.95
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Le Vieux Donjon Châteauneuf-du-Pape Blanc 2024
Le Vieux Donjon Châteauneuf-du-Pape Blanc 2024
£55.43
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Ferraton,Châteauneuf-du-Pape Le Parvis, RED WINE, (case of 6x75 rance/Rhône Valley
Ferraton,Châteauneuf-du-Pape Le Parvis, RED WINE, (case of 6x75 rance/Rhône Valley
£329.00
£438.67 / l
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge 2023
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge 2023
£122.48
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
CHATEAU DE BEAUCASTEL- Chateauneuf du Pape (case of 6 x 750ml), Rhone Valley/France, RED WINE
CHATEAU DE BEAUCASTEL- Chateauneuf du Pape (case of 6 x 750ml), Rhone Valley/France, RED WINE
£712.00
£158.22 / l
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £12.99
Domaine de Marcoux Chateauneuf-du-Pape V.V. 2020
Domaine de Marcoux Chateauneuf-du-Pape V.V. 2020
£141.36
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Chateauneuf du Pape 2005 Juliette Avril (Red wine) vintage wine in a silk lined wooden box with four wine accessories, 1 x 750ml
Chateauneuf du Pape 2005 Juliette Avril (Red wine) vintage wine in a silk lined wooden box with four wine accessories, 1 x 750ml
£109.99
£146.65 / l
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Le Vieux Donjon Châteauneuf-du-Pape 2024
Le Vieux Donjon Châteauneuf-du-Pape 2024
£47.19
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Domaine Santa Duc Châteauneuf-du-Pape La Crau Ouest 2021
Domaine Santa Duc Châteauneuf-du-Pape La Crau Ouest 2021
£91.95
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Domaine La Barroche Fiancée Châteauneuf-du-Pape 2019
Domaine La Barroche Fiancée Châteauneuf-du-Pape 2019
£69.61
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Pere Anselme 'La Fiole du Pape' Chateauneuf du Pape | Case of 6 | 6 x 75cl
Pere Anselme 'La Fiole du Pape' Chateauneuf du Pape | Case of 6 | 6 x 75cl
£209.95
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £7.95
Domaine la Barroche Châteauneuf-du-Pape Julien Barrot 2021
Domaine la Barroche Châteauneuf-du-Pape Julien Barrot 2021
£42.96
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Chateau Fargueirol Chateauneuf-Du-Pape Vieux Chemin 2023 75cl
Chateau Fargueirol Chateauneuf-Du-Pape Vieux Chemin 2023 75cl
£37.95
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge 2024
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Rouge 2024
£91.48
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Pegau Châteauneuf-du-Pape Cuvée Réservée 2024
Pegau Châteauneuf-du-Pape Cuvée Réservée 2024
£58.81
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
M. Chapoutier Chateauneuf Du Pape La Bernardine Gift Boxed 75cl
M. Chapoutier Chateauneuf Du Pape La Bernardine Gift Boxed 75cl
£49.95
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Blanc 2025
Clos des Papes Châteauneuf-du-Pape Blanc 2025
£76.10
Go to shop
decantalo.com (UK)
Delivery from £9.46
Secret Bottle Shop - Chateau Fargueirol Chateauneuf-Du-Pape Blanc Gift Boxed 75cl
Secret Bottle Shop - Chateau Fargueirol Chateauneuf-Du-Pape Blanc Gift Boxed 75cl
£46.90
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £7.95
M. Chapoutier Chateauneuf Du Pape La Bernardine Red Wine with Bottle Stopper 75 rench Wine Gifts for Him, Her, Birthdays, Christmas, Corporate, Mothers Day, Fathers Day
M. Chapoutier Chateauneuf Du Pape La Bernardine Red Wine with Bottle Stopper 75 rench Wine Gifts for Him, Her, Birthdays, Christmas, Corporate, Mothers Day, Fathers Day
£52.95
Go to shop
Amazon-marketplace.co.uk
Delivery from £7.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

🤖 Ask ChatGPT

Buy Chateauneuf du Pape Wine Offers

img
Reference: selfridges.com/GB/

Buy Chateauneuf du Pape Wine Offers

Chateauneuf du Pape wine is a celebrated gem of the southern Rhône Valley, offering an exquisite blend of tradition, quality, and flavor that captivates wine lovers everywhere. With a diverse range of options available at wines, you can easily find the perfect bottle to complement your next meal or special occasion. Whether you are on the hunt for a cheap option, a prestigious vintage, or a delightful everyday drink, the selection of Chateauneuf du Pape wines is sure to impress!

Understanding Chateauneuf du Pape Wine

Chateauneuf du Pape is a unique wine that originates from a region rich in history and culture. With its name meaning “New Castle of the Pope,” this wine reflects its roots in the papal vineyards established in the 14th century. Characterized by its robust and full-bodied nature, it boasts complex flavors that can range from berry-rich notes to spicier undertones. This wine is predominantly made from Grenache grapes, but it can include up to 13 other varieties, creating a symphony of taste that is both delightful and unique.

The Winemaking Process

The process of crafting Chateauneuf du Pape wine is steeped in tradition and expertise. Grapes are hand-harvested from carefully tended vineyards, ensuring only the best fruit is selected. The winemaking techniques often involve:

  • Fermentation: Utilizing natural yeasts and traditional fermentation methods to enhance the wine's character.
  • Aging: Many Chateauneuf du Pape wines are aged in oak barrels, adding depth and complexity to the flavor profile.
  • Bottling: Wines are typically bottled unfiltered to preserve their unique qualities.

Choosing the Right Chateauneuf du Pape Wine

With numerous producers and vintages available, selecting the right Chateauneuf du Pape wine can feel overwhelming. Here are a few tips to guide your decision:

  • Consider the Vintage: Each year can bring different characteristics to the wine due to weather conditions. Look for reputable vintages for a higher quality experience.
  • Know the Producer: Familiarize yourself with renowned producers, as their expertise often translates into exceptional quality.
  • Assess Your Preferences: Are you looking for something bold and spicy or light and fruity? Understanding your taste preferences will help narrow down your options.

Where to Buy Chateauneuf du Pape Wine

Finding Chateauneuf du Pape wine has never been easier, with a range of options available online. Shopping for wine online allows you to compare prices effortlessly and find the best deals. Here’s how to make the most out of your online shopping experience:

  • Price Comparisons: Utilize price comparison sites like pricehunter.co.uk to discover competitive prices and the best offers available.
  • Discounts and Promotions: Keep an eye out for seasonal discounts or promotional offers that can help you snag a fantastic bottle at a reduced price.
  • Delivery Options: Consider retailers that offer reliable delivery options, ensuring your wine arrives safely at your doorstep.

Storing Chateauneuf du Pape Wine

Once you've made your purchase, proper storage is key to preserving the quality of your Chateauneuf du Pape wine. Here are some essential tips to keep in mind:

  • Temperature: Aim to store your wine at a consistent temperature between 50-65°F (10-18°C) for optimal preservation.
  • Humidity: Maintain a humidity level of around 70% to prevent corks from drying out or spoiling.
  • Position: Store bottles upright if you plan to drink them soon; otherwise, lay them on their side to keep the cork moist.

How to Enjoy Chateauneuf du Pape Wine

To fully appreciate Chateauneuf du Pape wine, consider pairing it with complementary foods. Its bold flavor profile makes it an excellent companion to hearty meals, such as:

  • Grilled Meats: Steaks, lamb, or game meats can enhance the wine's robustness.
  • Rich Stews: Hearty vegetable or meat stews work beautifully with the wine’s complexity.
  • Cheese: Aged cheeses like Gouda or Gruyere create a delightful pairing experience.

Chateauneuf du Pape wine offers a rich tapestry of flavors and experiences, making it a fantastic choice for any wine enthusiast. With the variety available at pricehunter.co.uk, you're well on your way to finding the ideal bottle to enjoy now or savor later. Happy shopping!

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much
Don't forget your voucher code: