Dulux Quick Dry Satinwood, Timeless 750ml

Dulux Quick Dry Satinwood, Timeless 750ml

Dulux Quick Dry Satinwood, Timeless 750ml

Overall Rating: 4.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 22 Sept 2026)
Based on a total of 236 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
up to 3 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£18.95
Delivery from £4.95

Dulux Quick Dry Satinwood Timeless 750ml

Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
2-3 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£19.35
Free Delivery

Dulux Quick Dry Timeless 750ML Satinwood Paint Interior Wood Metal

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 3 - 6 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£19.77
Free Delivery

Dulux Quick Dry Timeless 750ML Satinwood Wood/Metal Paint FREE BRUSH & GLOVES

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 4 - 8 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£19.77
Delivery from £1.99

Dulux White Mid Sheen Quick Dry Satinwood Paint 5211300 750ml M

Overall Rating: 1.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 24,032 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Will usually delivered within 2 - 3 working days of receiving cleared payment.
Other Other PayPal PayPal Wallet Wallet Mastercard Mastercard Visa Visa Apple Pay Apple Pay Diners Club Diners Club
£20.99
Free Delivery

Dulux retail Dulux Quick Dry Satinwood Timeless 750Ml, White

Overall Rating: 4.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 59,195 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
3 to 5 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£22.99
Delivery from £2.95

Dulux Quick Dry Satinwood Paint Timeless - 750ml

Overall Rating: 4.2 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 365,606 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
3 to 5 days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£23.00
Free Delivery

Dulux Quick Dry Timeless Satinwood Interior Metal & Wood Paint, 750Ml

Overall Rating: 3.7 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 3,703 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£23.00
Delivery from £5.00

Dulux Quick Dry Timeless Satinwood Interior Metal & Wood Paint, 750Ml

Overall Rating: 3.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 4 Oct 2026)
Based on a total of 39,542 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1-3 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa
£23.00
Delivery from £6.00
  • 1
  • 2
Dulux Quick Dry Satinwood, Timeless 750ml

Cheapest offer

A quick-drying, non-drip satin finish for interior wood and metal Perfect for doors, windows, trim, radiators and much moreWater-based formula stays white for longerNo undercoat required
£18.95
up to 3 days
freshlick.com

🤖 Ask ChatGPT

Product Information

Logistics data

Layers per pallet 7 pc(s)
Products per pallet layer 111 pc(s)
Products per pallet 777 pc(s)

Packaging content

Quantity per pack 1 pc(s)

Packaging data

Package GUID (Globally Unique Identifier) 7d08c197-1684-493b-b1c1-a18500e65d89-5211300-37
Package weight 1027 g
Package height 119 mm
Package depth 101 mm
Package width 101 mm

Features

Surface preparation Make sure the surface is clean (no dirt or grease) and dry.
How to use Apply 2 coats with a brush, leave at least 6 hours between coats, longer when cold and damp. TIP: if the colour change is strong, more coats may be required.
How to store Store paint in dry conditions and protect from extreme temperatures.
Disposal & recycling Don't waste unwanted paint! Leftover product may be taken to a Community RePaint collection point. Make a small difference to someone else at www.communityrepaint.org.uk
Tool cleaning Remove paint from the brush with a cloth and then wash with water.
HSE note Contains - 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one and C(M)IT/MIT(3:1). - May produce an allergic reaction.
Product GUID (Globally Unique Identifier) 7d08c197-1684-493b-b1c1-a18500e65d89
Surface coverage 16 m²/L
Global colour ID 13094
Colour name Timeless
Colour collection colour ID 1915179
Colour collection ID 16882, 17039, 4388, 4389, 4390
Colour range White
Opacity Opaque
Suitable location Bathroom, Bedroom, Children's room, Dining room, Hallway, Home office, Kitchen, Living room
Composition Water-based
Best uses Door, Door frame, Metal, Skirting board, Window frame, Wood
Suitable for outdoor use No
Suitable for indoor use Yes
Product form Ready mixed
Product type Paint
Washable No
Number of coats 2
Recoat after 6 h
Drying time note Leave 6 hours to dry. Newly painted doors and windows should not be closed until paint is fully dry.
Volatile organic compounds (VOC) content 75 g/l
Volatile organic compounds (VOC) content labelling system Low (0.3 - 7.99%)
Paint volume 0.75 L
Finish type Satin

Product information

At a glance

  • Durable satin finish for high-traffic areas.
  • Quick-drying for efficient project completion.
  • Easy application and simple clean-up.

Note: This text was created with the help of AI.

Transform Your Space with Dulux Timeless Satinwood

The Paints & Coatings choice for home enthusiasts and DIYers alike, Dulux Timeless Satinwood is perfect for anyone looking to add a touch of elegance to their wood and metal surfaces. Whether you're refreshing your skirting boards, revamping your furniture, or sprucing up your garden railings, this versatile paint delivers outstanding results. It's ideal for those who appreciate quality and want their projects to shine, making it an essential addition to your painting toolkit.

Exceptional Benefits and Features

Dulux Timeless Satinwood is not just any ordinary paint; it boasts a range of features that set it apart. This product offers a durable, satin finish that resists wear and tear, making it perfect for high-traffic areas. The quick-drying formula means you can complete your project in no time, allowing for recoats in just two to four hours. Additionally, its low odour property makes it suitable for indoor applications, so you can paint with peace of mind, knowing that the air quality remains pleasant while you work!

Stunning Appearance and Design

The beauty of Dulux Timeless Satinwood lies not only in its performance but also in its exquisite finish. Its soft, satin sheen enhances the natural grain of wood and adds a sophisticated touch to metal surfaces, leaving a smooth and even coat that’s pleasing to the eye. Available in a classic, timeless colour that complements any décor, this paint is designed to elevate your interior and exterior spaces alike, ensuring that every stroke adds charm and character.

Easy Application and Clean-Up

Using Dulux Timeless Satinwood is a breeze, thanks to its smooth consistency that glides on effortlessly, whether you’re using a brush or a roller. This user-friendly paint allows both seasoned pros and first-time painters to achieve stunning results with minimal fuss. Plus, clean-up is simple – just soap and water will do the trick, leaving you more time to enjoy your beautifully transformed spaces. Say goodbye to complicated painting processes and hello to ease and elegance with Dulux Timeless Satinwood!

Note: This text was created with the help of AI.

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much

Similar products

Dulux Quick Dry Gloss, Pure Brilliant White 750ml
Dulux Quick Dry Gloss, Pure Brilliant White 750ml
£14.38
Compare 9 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Dulux Quick Dry Satinwood Paint 2.5L - Pure Brilliant White
Dulux Quick Dry Satinwood Paint 2.5L - Pure Brilliant White
£27.45
£10.98 / l
Compare 14 prices
amazon.co.uk
Free Delivery
Dulux Quick Dry Satinwood Egyptian Cotton Paint 750ml
Dulux Quick Dry Satinwood Egyptian Cotton Paint 750ml
£16.49
£21.99 / l
Compare 10 prices
amazon.co.uk
Dulux Weather Shield Quick Dry Satin Paint, 750 ml - Hazelnut Truffle
Dulux Weather Shield Quick Dry Satin Paint, 750 ml - Hazelnut Truffle
£21.49
£28.65 / l
Compare 7 prices
amazon.co.uk
Dulux Quick Dry Eggshell Paint 5358169 Willow Tree 750 ml
Dulux Quick Dry Eggshell Paint 5358169 Willow Tree 750 ml
£17.38
Compare 8 prices
ebay.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code: