STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block)
STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block)
Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 18 Sept 2026)
Based on a total of 48,234 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 48,234 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit
Direct debit
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£3.75
Free Delivery
Fimo Soft Modelling Clay, Tropical Green
Overall Rating: 4.5 / 5 (average from multiple review sources, as of 2 Oct 2026)
Based on a total of 5,543 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 5,543 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Price
3-5 working days
PayPal
PayPal
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£3.75
Delivery from £3.99
Staedtler - Fimo Soft 57g, Tropical Green
Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
3-5 days
PayPal
PayPal
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£4.98
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block) - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 3 prices for STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block). Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block) - Price Information
- Cheapest price: £3.75
- The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block) is €£3.75to €£4.98 with a total of 3 offers.
- Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Mastercard, Visa
- Delivery: The shortest delivery time is In stock working days offered by amazon.co.uk.
20 Variants from £3.50
STAEDTLER 8020-24 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Indian Red (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-75 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Chocolate (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-76 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Cognac (1 x 57g Block)
£3.50
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8021-16 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Sunflower Yellow (1 x 454g Block)
£13.04
£28.72 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8021-42 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tangerine (1 x 454g Block)
£12.95
£28.52 / kg
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-63 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Plum (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8021-24 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Indian Red (1 x 454g Block)
£13.09
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-70 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Sahara (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-22 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Raspberry (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8021-75 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Chocolate (1 x 454g Block)
£15.99
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Staedtler Fimo Soft Polymer Modelling Oven Bake Clay 454g Blocks Choose Colour
£15.99
ebay.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-37 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Pacific Blue (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
Staedtler Fimo Soft Polymer Modelling Oven Bake Clay 454g Blocks Choose Colour
£15.99
ebay.co.uk
Free Delivery
Staedtler Fimo Soft Modelling Clay Polymer 454g White Sculpting And Crafts
£17.22
ebay.co.uk
Delivery from £3.99
STAEDTLER 8020-26 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Cherry Red (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
Similar products
STAEDTLER 8020-53 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Tropical Green (1 x 57g Block)
£4.87
onbuy.com
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).