Staedtler : Fimo Soft : 57g Pacific Blue
STAEDTLER FIMO Soft 8020 - Pacific Blue, 57 g, Polymer Clay | Oven-curing, soft modelling clay for beginners, hobbyists and DIY enthusiasts - Item No. 8020-37
Overall Rating: 2.3 / 5 (average from multiple review sources, as of 3 Oct 2026)
Based on a total of 47,822 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 47,822 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock
Direct debit
Direct debit
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£3.50
£61.40 / kg
Free Delivery
Staedtler - Fimo Soft 57g, Pacific Blue
Overall Rating: 4.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 137,508 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
1 day
PayPal
PayPal
Mastercard
Mastercard
Visa
Visa
£5.99
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
STAEDTLER FIMO Soft 8020 - Pacific Blue, 57 g, Polymer Clay | Oven-curing, soft modelling clay for beginners, hobbyists and DIY enthusiasts - Item No. 8020-37 - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 2 prices for STAEDTLER FIMO Soft 8020 - Pacific Blue, 57 g, Polymer Clay | Oven-curing, soft modelling clay for beginners, hobbyists and DIY enthusiasts - Item No. 8020-37. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
STAEDTLER FIMO Soft 8020 - Pacific Blue, 57 g, Polymer Clay | Oven-curing, soft modelling clay for beginners, hobbyists and DIY enthusiasts - Item No. 8020-37 - Price Information
- Cheapest price: £3.50
- The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product STAEDTLER FIMO Soft 8020 - Pacific Blue, 57 g, Polymer Clay | Oven-curing, soft modelling clay for beginners, hobbyists and DIY enthusiasts - Item No. 8020-37 is €£3.50to €£5.99 with a total of 2 offers.
- Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Mastercard, Visa
- Delivery: The shortest delivery time is In stock working days offered by amazon.co.uk.
20 Variants from £3.50
STAEDTLER 8020-75 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Chocolate (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER FIMO Soft 8021 Modelling Clay - Sun Yellow, 454 g | Large oven-hardening polymer block, soft & mixable - for jewellery, decorations & more - Art.-Nr. 8021-16
£13.04
£28.72 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER FIMO Soft 8021 Modelling Clay - Mandarin, 454 g | Large oven-hardening polymer block, soft & pliable - for figures, jewellery & décor - Art.-Nr. 8021-42
£12.95
£28.52 / kg
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-70 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Sahara (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER FIMO Soft 8021 Modelling Clay - Indian Red, 454 g | Large oven-hardening polymer block, soft & pliable - for beginners, jewellery & home décor - Art.-Nr. 8021-24
£13.04
£28.72 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-22 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Raspberry (1 x 57g Block)
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
Staedtler Fimo Soft Modelling Clay Polymer 454g White Sculpting And Crafts
£17.22
ebay.co.uk
Delivery from £3.99
Staedtler Fimo Soft Polymer Modelling Oven Bake Clay 454g Blocks Choose Colour
£15.99
ebay.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER FIMO Soft 8021 Modelling Clay - Chocolate, 454 g | Large oven-hardening polymer block, soft & mixable - for beginners, jewellery & decorations - Art.-Nr. 8021-75
£15.79
£34.78 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
Staedtler Fimo Soft Polymer Modelling Oven Bake Clay 454g Blocks Choose Colour
£15.99
ebay.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER FIMO Soft 8020 Modelling Clay - Tropical Green, 57 g | Oven-hardening polymer clay, soft & easy to blend - for jewellery, beads & decorations - Art.-Nr. 8020-53
£3.50
£61.40 / kg
amazon.co.uk
Free Delivery
Similar products
STAEDTLER 8023 C12-1 FIMO Soft Oven Hardening Polymer Modelling Clay - Basic Assorted Colours (Pack of 12 x 25g Blocks)
£8.00
amazon.co.uk
Free Delivery
Fimo Kids Form & Play Kits Polymer Modelling Oven Bake Clay Sets - Choose Yours
£6.95
onbuy.com
Free Delivery
bruder 02774 Man TGA Low Loader with Manitou Telescopic Loader MLT 633-1:16 Vehicles, Lowloader, Transporter, Truck, Wheel Loader, Toy from 3 Years
£9.95
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8034 08 LZ FIMO Kids Form&Play Playtime & Modelling Polymer Clay Set - "Pony" (Pack of 4 Blocks, Stickers, Modelling Tools & Background Scene)
£9.95
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
STAEDTLER 8020-16 FIMO Soft Oven-Hardening Polymer Modelling Clay - Sunflower (1 x 57g Block)
£3.50
amazon.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).