WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml

WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml

WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml

Overall Rating: 4.0 / 5 (average from multiple review sources, as of 18 Sept 2026)
Based on a total of 11,343 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
5-8 working days
PayPal PayPal Mastercard Mastercard Visa Visa Payment by invoice Payment by invoice Klarna Klarna Amazon Pay Amazon Pay
£8.65
£288.33 / 1 l
Delivery from £3.95

Weleda Moisture Cream moisture cream for men 30 ml

Overall Rating: 4.1 / 5 (average from multiple review sources, as of 1 Oct 2026)
Based on a total of 236 customer reviews from independent review platforms.

Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.

All brand names and logos are the property of their respective owners.

Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
9 working days
Mastercard Mastercard Visa Visa
£9.30
Delivery from £9.03
WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml

Cheapest offer

The For Men moisturising cream from Weleda is a men's care product for the face. It is suitable for all skin types, even sensitive skin. The face cream protects the skin from harmful influences and provides it with intensive moisture. This cream is the ideal skincare product for a good start to the day. Daily facial care is no longer just for women High-quality waxes such as carnauba and beeswax keep the skin supple and soft. High-quality jojoba and sesame oil protect the skin, nourish it deep into the pores and increase elasticity. Enriched with extracts of marshmallow root , the For Men moisturising cream from Weleda has a calming effect and reduces unpleasant feelings of tension. The refreshing fragrance that this moisturiser leaves on your skin is also great.Ideally, use the men's moisturiser regularly on your thoroughly cleansed skin to achieve the best care results.It is best to combine the For Men moisturising cream with other men's care products from Weleda . These are of cours
£8.65
5-8 working days
parfumdreams.co.uk

🤖 Ask ChatGPT

Product Information

Packaging data

Quantity per pack 1 pc(s)

Features

Certification CE
Constitutive ingredients Jojoba oil
Skin care effect Elasticity, Moisturizing, Refreshing, Soothing
Volume 30 ml
Suitable for skin types Universal skin
Suitable for Men
Substance Cream
Dispenser type Tube

Technical details

Compliance certificates CE

Product information

At a glance

  • Deep hydration for all skin types
  • Quick-absorbing, non-greasy formula
  • Eco-friendly, natural ingredients

Note: This text was created with the help of AI.

Discover the Perfect Moisturiser for Every Man

Weleda for Men Moisturising Cream (30 ml) is crafted specifically for the modern man who values quality Facial Care products that work as hard as he does. Whether you have dry, sensitive, or combination skin, this cream is designed to hydrate and nourish, making it an essential addition to your daily grooming routine. It's the ideal choice for those who want to maintain a healthy, vibrant complexion without any fuss.

Benefits and Functions That Make a Difference

This moisturising cream is packed with natural goodness that your skin will love! Infused with nourishing ingredients like organic jojoba oil and chamomile, it delivers deep hydration while calming irritation and redness. The lightweight formula absorbs quickly, leaving your skin feeling smooth without any greasy residue. Plus, it provides essential protection against environmental stressors, ensuring you look fresh and rejuvenated all day long.

Stylish Design Meets Practicality

Weleda for Men Moisturising Cream comes in a sleek, no-nonsense 30 ml tube that fits perfectly in any grooming kit. Its minimalist design reflects the product's ethos of simplicity and effectiveness, making it an attractive addition to your bathroom shelf. The tube is easy to squeeze, allowing you to dispense just the right amount with no mess—ideal for your busy lifestyle!

Natural Ingredients You Can Trust

What sets this moisturising cream apart is its commitment to natural and organic ingredients. Weleda prioritises sustainability and ethical sourcing, so you know you're making a responsible choice for your skin and the planet. The formula is free from synthetic preservatives, fragrances, and harmful chemicals, ensuring it’s gentle enough for all skin types while being tough on dryness. When you choose Weleda, you're not just caring for your skin; you're also supporting a brand that cares for the world.

Note: This text was created with the help of AI.

How well did the information meet your expectations and assist you further?

Not at all Neutral Very much

Similar products

Weleda Sensitive Soothing Moisturiser Light 30ml
Weleda Sensitive Soothing Moisturiser Light 30ml
£11.29
Compare 8 prices
Glamot.com
Delivery from £9.03
WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml
WELEDA Moisturiser For Men Moisturising Cream 30 ml
£8.65
£288.33 / 1 l
Go to shop
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Weleda Regenerating Body Lotion Sea Buckthorn 250ml
Weleda Regenerating Body Lotion Sea Buckthorn 250ml
£11.96
Compare 5 prices
cosmetify.com
Delivery from £3.00
WELEDA Moisturiser For Men 5in1 Multi-Action Serum 30 ml
WELEDA Moisturiser For Men 5in1 Multi-Action Serum 30 ml
£9.48
£316.00 / 1 l
Compare 2 prices
parfumdreams.co.uk
Delivery from £3.95
Weleda Skin Food Face Day Cream, Face Moisturiser for Dry Skin, Moisturising Cream For Men & Women, 100% Certified Natural, Organic, Dermatologically
Weleda Skin Food Face Day Cream, Face Moisturiser for Dry Skin, Moisturising Cream For Men & Women, 100% Certified Natural, Organic, Dermatologically
£19.30
Go to shop
onbuy.com
Free Delivery
Don't forget your voucher code: