XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included
XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included
Overall Rating: 2.4 / 5 (average from multiple review sources, as of 9 May 2026)
Based on a total of 47,062 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 47,062 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£199.00
Free Delivery
XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included
Overall Rating: 4.8 / 5 (average from multiple review sources, as of 13 May 2026)
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Based on a total of 252 customer reviews from independent review platforms.
Sources & Transparency:
The values are derived from publicly available retailer ratings from platforms such as Feefo, http://Reviews.io , Trustpilot, and others, and are aggregated monthly.
All brand names and logos are the property of their respective owners.
Notice:
pricehunter.co.uk cannot guarantee that published shop ratings originate from consumers who have actually made a purchase from the reviewed retailer.
Cheapest Total Price
In stock. Express Delivery available with Amazon Prime.
Direct debit
Direct debit
Visa
Visa
Mastercard
Mastercard
£199.00
Free Delivery
🤖 Ask ChatGPT
💡 Is it worth the price?
🔁 Better alternatives?
⭐ What do users say?
Product Information
Weight & dimensions
| Width | 75.4 mm |
| Weight | 178 g |
| Height | 164 mm |
| Depth | 7.35 mm |
Packaging content
| Cables included | USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
Power
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
Endurance
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance per cycle | 3082 min |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | B |
Display
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Colour depth | 12 bit |
| Display resolution | 2392 x 1080 pixels |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Curved |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.77") |
Software
| User interface (UI) | HyperOS 2 |
Battery
| Battery capacity | 5520 mAh |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
Multimedia
| Audio system | Dolby Atmos |
Performance
| Fingerprint reader | Yes |
| Fast charging | Yes |
Design
| Colour name | Glacier Blue |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Bar |
Network
| Mobile network generation | 5G |
| Wi-Fi | Yes |
Camera
| Rear camera sensor size | 1/1.07" |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric) | 20 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Optical zoom | 3x |
| Rear camera focal length | 7.2 cm |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 108 MP |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Rear camera type | Triple camera |
Storage
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| RAM capacity | 8 GB |
Processor
| Processor architecture | ARM Cortex-A78+Cortex-A55 |
| Processor model | 6 Gen 3 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included - Details
▶ Finding you the best price!
We have found 2 prices for XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included. Our price list is completely transparent with the cheapest listed first. Additional delivery costs may apply.
XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included - Price Information
- Cheapest price: £199.00
- The cheapest price is offered by amazon.co.uk. You can order the product there.
- The price range for the product XIAOMI Redmi Note 15 5G, Smartphone 8+256 GB, Ultra-slim Design, IP65 Water Resistance, 108MP Super-clear Camera, 6.77" FHD+ Display, Glacier Blue, Warranty 2 years, Charger Not Included is €£199.00to €£199.00 with a total of 2 offers.
- Payment methods: The online shop amazon.co.uk supports: Direct debit, Visa, Mastercard
- Delivery: The shortest delivery time is In stock. Express Delivery available with Amazon Prime. working days offered by amazon.co.uk.
How well did the information meet your expectations and assist you further?
5 Variants from £199.00
£207.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£199.00
Xiaomi UK
Free Delivery
£205.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£205.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£205.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Similar products
£329.00
Xiaomi UK
Free Delivery
£149.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£379.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
£279.00
amazon.co.uk
Free Delivery
£336.00
Amazon-marketplace.co.uk
Free Delivery
Don't forget your voucher code:
Report Illegal Concerns
You are about to report a violation based on the EU Digital Services Act (DSA).